pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Čo robiť, ak vaše auto poškodilo krupobitie?

04.03.2022 | Autor: Eva Majerská

Počasie nás dokáže v posledných rokoch čoraz častejšie nemilo prekvapiť. V nedávnom článku sme písali o tom, ako riešiť následky tornáda a na čo všetko máte nárok. Dnes sa pozrieme na ďalšieho „nepriateľa“ zo skupiny prírodných živlov – krúpy.

kapota auta poškodená krúpami

Pri supercelárnych búrkach sú typickým javom a vtedy dostávajú zabrať strechy domov, ale predovšetkým karosérie áut. Kým bežné krupobitie kapota auta ustojí, pri krúpach vo veľkosti pingpongovej alebo tenisovej loptičky už nastávajú poriadne škody. Ako ich hlásiť a z čoho nám poisťovňa uhradí opravu?

Opravy auta po ľadovej smršti nie sú lacná záležitosť, čo potvrdí väčšina automechanikov. Rozbité čelné sklo je veľká položka a keď si k tomu prirátate aj škrabance a jamy na kapote, suma za jednu opravu sa môže vyšplhať na tisícky eur. Vystačí vám na to havarijné alebo povinné zmluvné poistenie?

Čo všetko kryje poistenie vozidla?

Povinné zmluvné poistenie vozidla si môžete doplniť o pripoistenie prírodných živlov, úrazu, čelného skla či ďalších rizík. Vždy si skontrolujte, aké limity a aký rozsah máte uvedený v zmluve. Práve od toho sa totiž odvíja aj výška poistného. Na jednej strane nižšie poistné môže znamenať aj nižší limit alebo menší rozsah a naopak. Niekedy môžu poisťovne však pridať do poistného balíka aj bonus navyše. Ak sa teda spoliehate len na tento typ poistenia, overte si vždy limity, aby ste pri škodovej udalosti neboli sklamaní.

Lepšou možnosťou je havarijné poistenie, kde máte krytie škôd po krupobití už v základných balíkoch. O ďalších výhodách hovorí Vladimír Cvik, odborník na poistenie z Netfinancie.sk: „V klasickom havarijnom poistení poistné plnenie zodpovedá skutočnej škode, ktorá na vozidle vznikla. Finančné odškodnenie teda nie je ohraničené konkrétnym nižším limitom. Poisťovňa preplatí v prípade poškodenia auta v dôsledku krupobitia škodu v plnej výške – za predpokladu, že neprišlo k zničeniu vozidla. Je potrebné myslieť aj na spoluúčasť, ktorú si v havarijnom poistení vyberáme – čím je spoluúčasť nižšia, tým vyššie odškodnenie od poisťovne získame. Pripoistenie živlov v PZP môže byť ešte obmedzené len na tie udalosti, ktoré nastanú na území Slovenska, nie v zahraničí.

banner PZP s maskotom

Toto potrebujete, keď chcete nahlásiť škody po krupobití

V prvom rade je nutné škody zdokumentovať. Ak máte dojem, že krupobitie skutočne zničilo kapotu, sklá či iné časti vozidla a netrúfate si to zdokumentovať sami, môžete si privolať na pomoc políciu. Samozrejme, ihneď kontaktujte aj samotnú poisťovňu.

Ďalším krokom bude obhliadka od likvidátora škôd z poisťovne. Niektorým poisťovniam stačí aj dokumentácia škôd od vás, kedy si auto nafotíte a zábery im pošlete. Potrebovať budete doklady zo servisu, ktorý auto opravuje. V prípade, že ho dáte opraviť do zmluvného servisu, ušetrí vám to čas, byrokraciu a aj obhliadku škôd rieši samotný servis.

Samozrejme, treba počítať aj so spoluúčasťou. V niektorých prípadoch sa môže vyšplhať aj na 200 €, niekedy sa odvíja od výšky škody v rozsahu 5 až 10 %. Každopádne je to vždy lepšie, než zaplatiť za opravy tisíce eur.


Vyberte si to najvýhodnejšie poistenie pre vaše vozidlo.