pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

10 kurióznych dopravných zákonov z celého sveta

19.02.2021 | Autor: Katarína Zelinková

Každé nariadenie, ktoré musia vodiči v akejkoľvek krajine dodržiavať, má svoje opodstatnenie. V niektorých prípadoch však môžu byť rôzne cestné zákazy či nariadenia veľmi zvláštne.

ruky vystrčené von z auta

Pravidlá cestnej premávky sú všeobecne platné pre všetkých vodičov na svete. Keď však príde reč na cestné zákony, každá krajina má veľa takých nariadení, ktoré sú špecifické iba pre ňu. Niektoré z nich môžu byť pre ľudí, ktorí v danom štáte nežijú, nepochopiteľné, niekedy až kuriózne. Prinášame vám 10 bizarných cestných zákonov zo zahraničia. 

1.      Pozor na číslo, ktorým sa končí ŠPZ vozidla

Od roku 1995 funguje na Filipínach špeciálny program, ktorý má za cieľ redukovať počet vozidiel na cestách. Cieľom tohto programu je znížiť dopravné zápchy, a to hlavne počas dopravnej špičky. Nariadenie zvané Unified Vehicular Volume Reduction Program (UVVRP) je známe aj ako číselné kódovanie, pretože podľa koncového čísla ŠPZ určuje, ktoré vozidlá nemôžu v ten deň využívať verejné cesty. V pondelok sú takto obmedzené vozidlá, ktorých evidenčné číslo končí číslicami 1 a 2, v utorok zasa tie, ktorých ŠPZ končí číslom 3 alebo 4. V stredu na filipínskych cestách neuvidíte autá s koncovým číslom 5 či 6, vo štvrtok platí zákaz pre vozidlá, ktorých evidenčné číslo končí číslicou 7 alebo 8. V piatok si nezajazdia autá, ktoré majú na ŠPZ koncové číslo 9 a 0. Cez víkendy žiadne obmedzenia neplatia. 

2.      Zákaz vystrkovať ruky z okna

V Austrálii zákon zakazuje vystrkovanie akýchkoľvek častí tela z okna auta. Austrálska polícia potvrdzuje, že ročne dostanú pokutu za tento priestupok stovky vodičov. Zákaz je dokonca natoľko prísny, že ak ho poruší spolujazdec, pokutu dostane nielen on, ale aj šofér automobilu. Šofér je vraj zodpovedný za dianie vo svojom vozidle a je povinný spolucestujúceho upozorniť na to, že sa dopúšťa priestupku.

3.      Hudba v taxíkoch nie je zadarmo

Fínski taxikári musia každoročne platiť licenčné poplatky za to, aby mohli púšťať hudbu vo vozidle. Nezáleží pritom na tom, či má taxikár v aute pustenú rozhlasovú stanicu, CD prehrávač alebo hudobnú aplikáciu. Zapnutá hudba vo vozidle taxislužby je považovaná za komerčné použitie, a preto si taxikári musia platiť licenciu. Ročne táto licencia stojí do 20 €, mnohé taxislužby sa však rozhodli poskytovať svoje služby bez zapnutého autorádia.

4.      Žiadne zastavovanie na diaľnici

Nemecká pedantnosť sa prejavuje aj v cestných zákonoch tejto krajiny. Ak vodič na diaľnici v Nemecku zastaví z akéhokoľvek iného dôvodu než je stav núdze, porušuje zákon. Dovolené je zataviť iba v naliehavých prípadoch, ako je napríklad ohrozenie života. Ak sa vodičovi počas cesty po diaľnici minie benzín, za naliehavý prípad sa to nepovažuje, nakoľko niečomu takému mohol ľahko predísť tak, že by si pred cestou palivo dotankoval.

5.      Zákaz ošpliechania chodcov

Japonská kultúra je známa veľkou úctou a ohľaduplnosťou, a to sa prejavilo aj na cestných zákonoch tejto krajiny. Vodič, ktorý v Japonsku pri prevádzke svojho vozidla ošpliecha chodcov, sa dopustí priestupku a môže byť pokutovaný. Japonsko pritom nie je jediná krajina, ktorá myslí na čistotu okoloidúcich. Ošpliechanie chodcov je nelegálne aj vo Veľkej Británii. 

Banner

6.      Náhradné okuliare ako súčasť povinnej výbavy

Pri cestnej kontrole v Španielsku môžu vodičovi okrem vodičského preukazu, platného poistenia auta a povinnej výbavy, policajti kontrolovať ešte jednu vec. Ak šofér nosí okuliare, je podľa zákona povinný mať so sebou v aute aj náhradný pár okuliarov. Muži zákona údajne túto vec až tak často nekontrolujú, vždy je však lepšie mať stopercentnú istotu, že sa vodič vyhne pokute.

7.      Zákaz umývania auta pred domom

Švajčiarsko je známe mnohými zákonmi a odporúčaniami, ktoré majú pomôcť chrániť životné prostredie. Jedným z nich je aj odporúčanie, podľa ktorého by vodiči nemali svoje autá umývať na príjazdovej ceste s čistiacimi prostriedkami. Opláchnutie čistou vodou je v poriadku, nemali by sa však používať žiadne šampóny ani iná autokozmetika. Voda znečistená od týchto čistiacich prostriedkov potom steká do kanálov, ktoré sú určené len na dažďovú vodu. To môže mať za následok znečistenie miestnych zásob vody. Vodiči tak môžu svoje autá riadne umývať iba v autoumyvárňach.

8.      Nezamlčovať zdravotné ťažkosti

Organizácia zvaná The Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA) vedie databázu všetkých registrovaných vozidiel v celom Spojenom kráľovstve a tiež všetkých registrovaných vodičov na území Veľkej Británie. Táto organizácia spísala zoznam všetkých chorôb a zdravotných ťažkostí, o ktorých musí byť informovaná. V praxi to vyzerá tak, že ak vodič má napríklad vysoký tlak alebo trpí stavmi úzkosťami, musí to oznámiť DVLA. Na tom by nič zvláštne nebolo, no v zozname, ktorý táto organizácia vydala, sa nájde aj pár kuriozít. Do zoznamu chorôb a iných ťažkostí, o ktorých musí byť DVLA informovaná, patrí napríklad aj arachnofóbia, porucha príjmu potravy či problémy s alkoholom.

9.      Hasiaci prístroj v povinnej výbave

Ak vodiča zastavia policajti v Bulharsku, budú kontrolovať aj to, či má v aute so sebou aj hasiaci prístroj. Ten je v tejto krajine súčasťou povinnej výbavy. Polícia pritom nebude tolerovať žiadne náhrady, ako je napríklad hasiaci sprej.

10.    Pozor na šoférovanie bez trička

Svoje zvláštne cestné zákony má aj Thajsko, ktoré šoférom zakazuje šoférovanie bez trička. Zákaz sa pritom vzťahuje ako na ženy, tak aj na mužov. Riadenie vozidla bez vrchného odevu je považované za neúctivé. Úplne iný prístup zasa má Nemecko, ktoré vodičom umožňuje šoférovanie aj bez akéhokoľvek oblečenia. Auto je považované za osobný priestor vodiča, kde môže mať oblečené čokoľvek a môže byť aj nahý. Ak však šofér z auta bez oblečenia aj vystúpi, vtedy môže dostať pokutu.

Treba poznať zákony a mať poistenie

Keď sa rozhodnete cestovať do zahraničia vlastným autom, dopredu sa oboznámte so zákonmi a zvyklosťami danej krajiny. Ako cudzincom sa vám rôzne nariadenia môžu zdať nezmyselné, vždy však existuje dôvod, prečo boli zavedené. Pred odchodom do zahraničia si taktiež skontrolujte platnosť vášho povinného zmluvného poistenia a nezabudnite mať pri sebe aj zelenú kartu. Ak cestujete do štátu, kde zelená karta neplatí, musíte mať pre vaše auto uzatvorené hraničné poistenie.


Poistenie auta za najlepšiu cenu si uzatvoríte bez toho, aby ste museli vstať zo stoličky. Uzatvorte si najvýhodnejšie PZP online!