Vyberte si hypotekárny úver, ktorý je pre vás najvýhodnejší!
Vypočítajte si do akej výšky preplácate svoj aktuálny úver
a dohodnite si jeho výhodnejšie refinancovanie online!
Bankový trh je na Slovensku pomerne rozsiahly, čo umožňuje klientom širokú ponuku a možnosti voľby. Poštová banka však priniesla novinku v podobe prvej mobilnej banky s inteligentným bankovníctvom – Banku 365.
Témou číslo jeden pre všetkých majiteľov domov bola aktuálne daň z podlažia, ktorú sa poslanci rozhodli zaviesť v rámci novely zákona o miestnych daniach. Nakoniec to však dopadlo inak.
Tí z vás, ktorí sú momentálne nútení riešiť hypotéku, sa už pravdepodobne s novinkami v tejto oblasti stretli. Pre ostatných prinášame prehľadné zhrnutie zmien, ktoré sa týkajú dostupnosti hypotekárnych úverov od marca 2017.
Hypotéka je typom úveru, ktorý je zabezpečený záložným právom k nehnuteľnosti, vďaka čomu má zväčša aj pomerne nízke úročenie. Klasický hypotekárny úver sa využíva najčastejšie na účely:
Okrem klasického hypotekárneho úveru existuje aj ďalšie typy úverov, ktoré sú poskytované v rozličných výškach a na rôzne účely.
Pre získanie hypotéky je potrebné predložiť žiadosť o úver spolu so všetkými potrebnými dokumentmi. Požadované doklady sa môžu v závislosti od banky líšiť, a preto sa treba vždy informovať u konkrétnej, vami zvolenej inštitúcie.
V prípade, že sa jedná o kúpu nehnuteľnosti, banka môže od vás požadovať okrem vyššie spomínaných dokumentov aj:
V prípade výstavby, rekonštrukcie či iných opráv môžu od vás požadovať aj predloženie:
S čerpaním hypotéky je možné začať vtedy, ak sú splnené všetky podmienky úverovej zmluvy, medzi inými aj potvrdenie o vklade záložného práva banky k založenej nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. V závislosti od toho, či sa úver poskytuje na kúpu alebo postupnú výstavbu či rekonštrukciu nehnuteľnosti, môže jeho čerpanie prebiehať buď jednorazovo alebo priebežne.
Splatnosť hypotéky sa pohybuje zhruba od 4 do 30 rokov, pričom závisí od dopredu určeného spôsobu jej čerpania. Ak sa hypotéka čerpá postupne, splácajú sa zvyčajne najskôr úroky z vyčerpanej čiastky a po celkovom vyčerpaní úveru začnete splácať úver anuitnými, rovnako vysokými splátkami obsahujúcimi istinu a úrok. Niektoré banky umožňujú aj degresívne a progresívne splácanie, pri ktorých veľkosť splátok v čase klesá alebo rastie. Vo všeobecnosti však platí, že čím je dlhšia doba splatnosti úveru, tým nižšia je jeho splátka.
V súčasnosti poskytujú banky svojim klientom aj možnosť splatiť úver predčasne, a to v presne a dopredu určenom čase (zvyčajne v období zmeny úrokovej sadzby). Predčasne je možné splatiť buď časť úveru alebo celú jeho výšku, a to bez akýchkoľvek sankcií. Predčasne splatiť hypotéku je možné aj tzv. refinancovaním úveru.
Refinancovanie hypotekárneho úveru predstavuje jeho splatenie iným, výhodnejším úverom. Dalo by sa povedať, že ide o prenesenie pôvodného úveru do novej banky, ktorá vám poskytne finančné prostriedky na jeho splatenie. Refinancovanie hypotéky je však možné dojednať aj v tej istej banke, len s novými, výhodnejšími podmienkami. Vďaka takto zvýhodneným podmienkam sa môže celková preplatenosť vášho úveru znížiť o stovky až tisíce eur.
Niektoré banky ponúkajú svojim klientom aj možnosť konsolidácie, teda zlúčenia viacerých starých úverov do jedného. Výhodou takéhoto zlúčenia úverov je okrem finančnej úspory aj pohodlie – namiesto niekoľkých splátok hradených rôznym bankám vám vznikne jedna splátka, ktorú hradíte len jednej inštitúcii.
Ak chcete svoj hypotekárny úver prefinancovať výhodne, urobte tak vtedy, keď vám končí fixácia (bankou garantovaná pevná úroková sadzba na určité obdobie). Na konci fixácie vám bude bankou ponúknutá nová úroková sadzba na ďalšie obdobie, ktorú môžete buď prijať alebo skúsiť úver refinancovať inde za výhodnejších podmienok. V čase končiacej fixácie je refinancovanie výhodné najmä preto, že vám za predčasné splatenie úveru nehrozia žiadne sankcie.
V prípade, že sa rozhodnete pre refinancovanie úveru, bude potrebné:
Nižšia úroková sadzba ešte neznamená automaticky aj zníženie nákladov a celkovej preplatenosti úveru. Pri refinancovaní úveru preto treba pozornosť venovať aj ďalším skutočnostiam: