21.10.2016 | Autor: Netfinancie.sk
Súčasní klienti sa však nemusia obávať, ich produkty bude banka spravovať naďalej, rovnako ako aj poskytovať servis. Až do polovice roka 2017.
ZUNO banka vstúpila na slovenský bankový trh v roku 2010 ako jedna z prvých online bánk v strednej a východnej Európe. Výhodami, ktorými disponovala – nonstop dostupnosť z pohodlia domova, výhodné úrokové sadzby, nízke ceny bez zbytočných poplatkov – si získala množstvo klientov. Tie sa však dlhodobo nedali udržiavať. Od svojho vzniku bola preto banka v strate, ktorá ku dnešnému dňu predstavuje výšku takmer 130 mil. eur.
V oficiálnom vyhlásení pre médiá spoločnosť uvádza dôvody zrušenia trošku diplomatickejšie: „Majiteľ ZUNO BANK AG, Raiffeisen Bank International (RBI) Group, sa rozhodol ukončiť činnosť ZUNO banky v Českej aj Slovenskej republike. Dôvodom tohto rozhodnutia je zjednodušenie štruktúry a odstránenie duplicitných aktivít na trhoch, kde skupina pôsobí."
Banka nekončí zo dňa na deň. Aj naďalej bude svojim súčasným klientom poskytovať služby v rámci ich produktov. Pri sporiacich produktoch zníži úrokovú sadzbu na nulu a všetky vložené peniaze majú klienti chránené zákonom o ochrane vkladov, takže sa nemusia báť. Informovaní budú aj o všetkých dôležitých veciach.
Až do konca júna 2017, kedy banka odovzdá svoju bankovú licenciu, sa môžu klienti rozhodnúť, čo ďalej. Keďže ZUNO banka patrí do skupiny Raiffeisen, pod ktorú patrí aj Raiffeseinbank a Tatra banka, tie si klientov podelia (slovenskí klienti budú presunutí pod Tatra banku), alebo si môžu vybrať klienti sami novú banku. Zároveň bude zaručené, že všetky uzatvorené zmluvy s klientami budú platiť podľa pôvodných podmienok aj naďalej. Čo v súčasnosti nemusí byť až taká zlá informácia, keďže klienti ZUNO banky mali k dispozícii jedny z najvýhodnejších produktov na trhu.
Od 21.10.2016 však nebude možné prijímať nových klientov.
Ku konečnému odchodu banky z trhu dospelo vedenie aj po neúspešnom pokuse o predaj, od ktorého záujemca nakoniec ustúpil. Aj naďalej je však na predaj platforma, na ktorej banka funguje.
Z uvedenej situácie môže ťažiť konkurencia, keďže aktuálne zostáva na Slovensku jediná úspešná digitálna banka, a tou je mBank.