pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Aké trendy vo financiách nás čakajú v nasledujúcich rokoch?

28.11.2018 | Autor: Netfinancie.sk

Svet financií neustále napreduje. Neutíchajú snahy o neustále zlepšovanie a skvalitňovanie služieb a často sa tu skloňuje slovo inovácia. Preto sa aj vo financiách objavujú trendy a prognózy ďalšieho vývoja do budúcnosti. Prinášame vám prehľad najväčších trendov, ktoré budú vládnuť svetom financií v najbližších rokoch.

Zvýšia sa úrokové sadzby vkladov

Znížením úrokov sa zlacnili pôžičky a naštartovala inflácia. Nízke úroky mali za následok väčšiu dostupnosť úverov a míňanie úspor. Čím viac spotrebitelia nakupujú, priamo úmerne sa štartuje aj inflácia. Drahšie hypotéky a ostatné úverové produkty by mali zatraktívniť vklady v bankách. Maximálny úrok na ročnom termínovanom vklade je okolo 0,81 %. Približne o dva alebo tri roky sa úroky môžu pohybovať na úrovni 3 - 4 %. Ako sa tieto zmeny nakoniec prejavia v praxi, ukáže až čas. Celkový rast úrokových sadzieb vkladov bude závisieť od rýchlosti dvíhania základnej úrokovej sadzby, ktorú má na starosti Európska centrálna banka.

Technológia Blockchain a jej budúcnosť

Blockchain je distrubuovaná databáza, na ktorej funguje väčšina kryptomien vrátane Bitcoinu. Špecifikom Blockchainu je fakt, že túto databázu nikto neriadi, a preto kryptomeny, ktoré fungujú na jej báze, nemôže nikto vyrobiť, sfalšovať alebo ovládať. Ďalšou výhodou Blockchainu je tá, že nepotrebuje žiadne rozsiahle data centrá, ale funguje na počítačoch ľudí, ktorí s jednotlivými kryptomenami obchodujú. Vďaka nesporným výhodam Blockchainu sa o fungovanie tejto databázy zaujímajú aj banky, pretože implementovanie takejto databázy môže korporáciám priniesť úsporu na ľudských zdrojoch. Počiatočné návrhy implementovania Blockchainu do bankových procesov nedávno podložila Štátna banka Indie vyhlásením, že táto databáza by sa mohla stať súčasťou bankových procesov okolo roku 2030.

Vyššie úroky pri hypotékach

V budúcom roku môžeme očakávať vyššie úrokové sadzby pri hypotekárnych úveroch. Ohlásila to už aj Európska centrálna banka. Zdraženie hypoték sa môže prejaviť už budúci rok v lete, odborníci preto pri hypotékach odporúčajú fixáciu úroku na dlhšie obdobie. Slovensko pritom nie je jediná krajina, ktorá môže očakávať zdraženie. Úrokové sadzby už stúpajú v USA a napríklad aj v susednom Česku.

Kryptomeny majú budúcnosť

Zatiaľ čo Bitcoiny spôsobili v minulom roku veľký rozruch, dnes sa hovorí o výraznom poklese kurzu tejto kryptomeny. Na nástup novej meny zareagovali vlády niektorých štátov snahou o reguláciu kryptomien. V Číne už zaviedli celoštátny zákaz obchodovania s týmito menami, u nás sa zasa hovorí o zdaňovaní príjmov z kryptomien. Na mieste sú teda pochybnosti o budúcnosti digitálnych mien. Odborníci však tvrdia, že tradičné banky sa budú v rokoch 2019 a 2020 snažiť integrovať digitálne meny medzi svoje finančné aktíva. Následkom takejto integrácie by dopyt po tzv. digitálnom majetku mal rásť a spolu s ním aj ceny kryptomien.

Nové podmienky pre štátnu prémiu v stavebnom sporení

Január 2019 prinesie nové pravidlá pri štátnej prémii v stavebnom sporení. Po novom si budú nárok na štátnu prémiu môcť uplatniť len ľudia, ktorých plat je nižší ako 1,3-násobok priemernej mzdy. V januári stúpne jej výška z pôvodných 66,39 € na 70 €. Túto prémiu však dostanú iba tí klienti, ktorí nasporia za rok aspoň 2 800 €. Ďalšia zmena sa dotkne klientov, ktorí uzatvoria zmluvu až v druhom polroku. Novela nepoteší ani klientov, ktorí sa rozhodnú pre medziúver. Ak si klient vezme pôžičku skôr, ako uplynie dohodnutá doba sporenia, stratí nárok na štátnu prémiu. Zrušení budú aj priateľskí sporitelia, ktorí si po uplynutí 6 rokov mohli vybrať peniaze spolu s prémiou na akýkoľvek účel.

Čakajú nás ďalšie inovácie a inovatívne riešenia

Svet financií sa naďalej vývíja aj vďaka inováciám, ktoré majú za cieľ uľahčiť a zefektívniť bankové procesy. Okrem výhod internetbankingu sú dnes už samozrejmosťou aj mobilné aplikácie, ktoré výrazne prispievajú k zrýchleniu a pohodlnému riešeniu elektronických platieb a celkovej správe bankových účtov klientov. Odborníci potvrdzujú, že inovatívne bankové riešenia sú naďalej na vzostupe a ani v budúcom roku tento trend nepoľaví.