pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Poznáte rozdiel medzi EČV a ŠPZ? Všetko, čo o nich potrebujete vedieť

11.09.2023 | Autor: Katarína Zelinková

Či už sa povie ŠPZ alebo EČV, väčšina motoristov vie, že ide o tabuľky s označením vozidla. Ale ktorá skratka je vlastne správna a oficiálna? Ako teraz vyzerajú tieto označenia po tom, čo sa od prvého januára tohto roka menil celý systém označovania vozidla? A môžete si po tohtoročných zmenách v systéme vybrať aj vlastné označenie? Pripravili sme pre vás súhrn so všetkým, čo by vás k EČV mohlo zaujímať.

staré tabuľky s evidenčným číslom vozidla

Tak ktorá skratka platí: EČV, alebo ŠPZ?

Hoci ľudia bežne využívajú obe skratky, oficiálny názov označenia vozidiel znie „evidenčné číslo vozidla“, čiže EČV. ŠPZ, hovorovo „ešpézetka“, je skratka staršieho názvu „štátna poznávacia značka“. Takže aktuálne platné je EČV.

Zmeny v systéme EČV od začiatku roka

Novela zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke s účinnosťou od 1.1.2023 priniesla celkom nový systém označovania. Oproti minulosti ide o pozitívne zmeny. Predtým mal majiteľ vozidla pri každom prihlasovaní auta alebo zmene osobných údajov (najmä pri zmene bydliska) zbytočné starosti: keďže EČV bolo viazané na konkrétne auto, musel si ho zmeniť a s ním aj zariadiť výmenu tabuľky s evidenčným číslom (TEČ).

Popri ďalších povinnostiach, ako napríklad zariaďovaní PZP alebo havarijného poistenia to znamenalo byrokratickú záťaž navyše. Momentálne už nové evidenčné čísla nie sú viazané na jedno vozidlo a nemenia sa podľa okresu s trvalým bydliskom majiteľa. Jednu tabuľku si tak môže ponechať aj po presťahovaní sa, alebo si ju preniesť na iné vozidlo.

Štruktúra evidenčného čísla je iná než predtým, skratka okresu už v ňom nefiguruje. Číslo sa skladá z dvoch písmen na začiatku a dvoch na konci, medzi nimi sú tri číslice. Nechýba slovenský znak a elektrické vozidlá majú zelené prevedenie číslic a písmen, pričom na začiatku je dvojica písmen EL alebo EV.

Je možné dostať vlastnú originálnu EČV?

Aj po novom môže majiteľ vozidla požiadať o EČV v podobe podľa vlastného výberu, pričom môže využiť ľubovoľne celý počet znakov. Tak ako predtým je však vydávanie týchto špeciálnych označení limitované a okrem toho, platia pri tvorbe EČV podľa želania mnohé pravidlá. Napríklad:

  • nemôžete si požiadať o EČV v schéme, ktorú používajú diplomati, alebo špeciálne vozidlá,
  • majitelia elektromobilov či hybridov musia rátať s prvými dvomi písmenami vo formáte EL alebo EV,
  • nemôžete do EČV zakomponovať hanlivé, zosmiešňujúce, pohoršujúce alebo urážajúce výrazy,
  • takisto nepripadá do úvahy názov alebo skratka názvu štátneho orgánu, politickej strany alebo politického hnutia,
  • a samozrejme, ani text podporujúci alebo propagujúci hnutie, ktoré preukázateľne smeruje k potláčaniu práv a slobôd občanov alebo hlása národnostnú, rasovú, triednu alebo náboženskú neznášanlivosť.

Okrem toho nemôžu byť v EČV použité malé písmená ani diakritika.

Dá sa vypátrať majiteľ vozidla podľa novej EČV?

Každý vodič sa môže stretnúť s nepríjemnou situáciou, kedy nájde svoje vozidlo na parkovisku poškodené. Ak pri poistnej udalosti boli svedkovia, napríklad susedia, ktorí videli EČV vinníka, môže sa majiteľ poškodeného vozidla pokúsiť ho nájsť. Dopravný inšpektorát vám síce nemôže poskytovať údaje o majiteľovi vozidla, ktorý poistnú udalosť spôsobil, ale môžete si ho vyhľadať cez jeho povinné zmluvné poistenie.

V centrálnom registri Slovenskej kancelárie poisťovateľov by ste mali nájsť informáciu, v ktorej poisťovni má vinník uzatvorené PZP. Polícia ho môže navyše kontaktovať cez údaje vo svojej databáze.

Nový typ EČV pri tomto postupe nič nemení. Dôležité je pri každej takejto udalosti ihneď zadokumentovať vzniknuté škody a neodkladne kontaktovať políciu.


Najlacnejšie PZP alebo havarijné poistenie? Čo takto obe! Uzatvorte si naraz obe poistenie cez našu online kalkulačku. Garantujeme najlepšie ceny na trhu!