pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Prečo ceny nehnuteľností stále rastú?

12.08.2021 | Autor: Katarína Zelinková

Cesta k vlastnému bývaniu dnes nie je jednoduchá. Banky síce ponúkajú hypotéky s veľmi nízkymi úrokmi, ceny nehnuteľností sú však vyššie než kedykoľvek predtým. Bude rast cien nehnuteľností pokračovať aj naďalej?

Rodinný dom

Realitný trh na Slovensku rastie veľmi rýchlo. Len za posledný rok ceny bytov a domov stúpli približne o 12 % a podľa odborníkov rastúci trend bude pokračovať aj tento rok. Čo tlačí ceny nehnuteľností stále nahor?

Hlavným problémom je nedostatočná ponuka

Nájomných bytov je na Slovensku nedostatok, a tak je pre mnohých najlepším riešením zaobstaranie vlastnej nehnuteľnosti. V súčasnosti však dopyt záujemcov o nový byt či dom prevyšuje ponuku, čo je hlavným dôvodom prudkého rastu cien. Rezidenčných nehnuteľností je nedostatok a developeri síce nezaspali a stále prichádzajú s novými projektami, brzdí ich však dlhá a náročná administratíva. Výsledkom je, že rýchlosť výstavby výrazne zaostáva za tempom prírastku obyvateľov, a to najmä v Bratislavskom kraji, kde ceny rastú najrýchlejšie.

Okrem toho sú ďalším dôvodom rastu cien nehnuteľností aj zvyšujúce sa ceny stavebných materiálov, pričom ide o naozaj výrazné zdražovanie. Cena oceľovej výstuže sa v Taliansku zvýšila až o 110 %. Lepšie to nie je ani v iných krajinách. V Nemecku či Španielsku je oceľová výstuž drahšia o 70 %. Príkladov sa dá nájsť oveľa viac. Ceny polyetylénu sú v súčasnosti vyššie približne o 40 %, ropa a jej deriváty zdraželi o 34 %. Predpovede odborníkov z tejto oblasti sú však optimistické, pretože na rok 2022 očakávajú stabilizáciu cien, dokonca by mohlo prísť aj k zlacňovaniu. Je možné, že na budúci rok výrazne klesnú ceny materiálov, približne o 20 – 30 %.

Jedným z výrazných ekonomických faktorov, ktorý má vplyv na ceny bytov je aj poskytovanie hypoték. Úroky na hypotekárnych úveroch sú na historických minimách, pričom pandémia trh s úvermi na bývanie nezastavila. Žiadatelia sa síce stretávajú s prísnejšími podmienkami pre čerpanie úveru, banky hypotéky naďalej poskytujú a ľudia sa snažia dostať k vlastnému bývaniu.

Najdrahšie nehnuteľnosti sú v Bratislave

Ceny bytov a domov síce rastú rýchlym tempom, nedeje sa tak však plošne. Najviac si za vlastné bývanie priplatia záujemcovia v Bratislavskom kraji, kde priemerná cena za meter štvorcový presahuje sumu 2 500 €. Výrazný rast cien je zaznamenaný aj v Košickom kraji, kde je priemerná cena 1 500 € / m2. Medzi kraje s najnižšou priemernou cenou patrí Banskobystrický a Nitriansky kraj, kde za meter štvorcový záujemcovia zaplatia približne 1000 €.

Pri posudzovaní rastu cien je potrebné brať do úvahy aj typ nehnuteľnosti. Rýchlo rastú ceny hlavne jednoizbových a dvojizbových bytov. Jediným typom nehnuteľnosti, pri ktorom bol zaznamenaný pokles sú veľkometrážne byty. Najvýraznejšie zatiaľ vzrástli ceny rodinných domov a víl. Rodinné domy sú drahšie približne o 6 -7 %, pričom ceny víl stúpli až o necelých 15 %.

Pandémia rast cien nezastavila, práve naopak

Vzhľadom na súčasnú situáciu mnohí predpokladali pokles cien nehnuteľností, opak je však pravdou. Pandémia výrazne skomplikovala výstavbu nových nehnuteľností, pretože mnohé projekty nedostali povolenie, čo napomáha k nepriaznivému trendu dopytu, ktorý prevyšuje ponuku. Okrem toho pandemická situácia priniesla nutnosť práce z domu a celkovo navýšila čas strávený doma. Preto sú na mieste predpoklady, že mnoho ľudí sa bude chcieť osamostatniť, či kúpiť lepší priestor na bývanie.

Na druhú stranu, pandémia priniesla aj vyššiu nezamestnanosť a mnohé domácnosti sa ocitli v horšej finančnej situácií. Z toho dôvodu je možné, že vlastné bývanie sa pre mnohých záujemcov stane nedostupným. V súčasnosti je však ťažké predpovedať, či tieto faktory prispejú k zmenám cien bývania. Všetko záleží od toho, ako sa pandemická situácia bude ďalej vyvíjať a v akom stave bude slovenská ekonomika. Mnohé domácnosti sa však viac zamerali na vytváranie vlastných úspor a tak je možné, že keď skončí nestále pandemické obdobie, tieto úspory budú chcieť investovať do bývania.

Situáciu na trhu s nehnuteľnosťami tak ovplyvňuje viacero faktorov, pričom väčšina z nich prispieva práve k rastu cien. Odborníci predpokladajú, že rastúci trend bude naďalej pokračovať aj počas nasledujúcich rokov. Ceny nehnuteľností budú podľa nich naďalej rásť, je však možné, že už nie takým rýchlym tempom.

Drahá nehnuteľnosť, lacné poistenie

Nie všetky výdavky spojené s nehnuteľnosťami vás vyjdú draho. Každý dom či byt by mal mať aj kvalitnú poistnú ochranu. Pri financovaní vlastného bývania prostredníctvom hypotekárneho úveru je poistenie nehnuteľnosti dokonca podmienkou. Bez ohľadu na to, v akej cenovej relácii sa pohybuje vaša nehnuteľnosť, na poistení môžete vždy ušetriť.

Poistenie bytu, domu a domácnosti dnes ponúka viacero poisťovní a konkurenčný boj udržuje ceny týchto poistiek v prijateľných sumách. Poisťovatelia sa dnes snažia nastavovať poistné produkty a ich ceny tak, aby boli pre klientov zaujímavé a dostupné. Napríklad, komplexné poistenie majetku pre byt v hodnote 150 000 € dnes môže vyjsť približne na 120 €. Takáto suma nepredstavuje ani jedno promile z poistnej sumy nehnuteľnosti. Správne zvolené poistenie domu a domácnosti pritom bude váš majetok chrániť pred celým radom nepríjemností. Poistenie nehnuteľnosti bude kryť všetky poškodenia priamo na stavbe, čiže na streche, múroch, stenách a ostatných častiach domu. Poistenie domácnosti vykryje škody na vybavení domu a vašich veciach, napríklad na nábytku, elektrických spotrebičoch či športovej výbave.

TIP: Poistnú zmluvu nezabudnite pravidelne prehodnocovať, ideálne raz za rok. Hodnota vašej nehnuteľnosti sa môže v priebehu času zmeniť, napríklad pri rekonštrukcii alebo prístavbe. Preto je dobré sa uistiť, že váš majetok nemáte podpoistený, alebo naopak, poistený na príliš vysokú sumu. Viac o kontrole poistných zmlúv si môžete prečítať v tomto článku.

Ceny nehnuteľností rastú a podľa všetkého sa budú hýbať smerom nahor aj naďalej. Okrem toho si každý chce svoje bývanie zariadiť čo najlepšie. Preto je na mieste otázka správnej poistnej ochrany, aby váš majetok bol spoľahlivo chránený. Dobrou správou je, že kvalitné a výhodné poistenie môžete mať za dobrú cenu a to dokonca bez toho, aby ste museli obiehať pobočky poisťovní. Využite našu porovnávaciu kalkulačku poistenia domu a domácnosti a určite si vyberiete také poistenie, ktoré najviac zodpovedá vašim požiadavkám. Na vlastnom bývaní a jeho zabezpečení sa šetriť neoplatí, pretože výhodné poistenie nehnuteľnosti a domácnosti môže mať naozaj každý, a to rýchlo a kompletne online. Porovnajte si ceny aj vy a presvedčte sa o tom, že určite ušetríte.


Poistite svoj dom, byt a aj vašu domácnosť za tú najlepšiu cenu bez toho, aby ste museli kamkoľvek chodiť!