16.04.2021 | Autor: Eva Majerská
Spojené kráľovstvo už vyše roka nie je súčasťou Európskej únie. Pre niektoré oblasti platilo prechodné obdobie do konca roka 2020. Ako je to s podmienkami vstupu, pobytom či inými praktickými informáciami pri cestovaní do Anglicka? V článku vám prinášame všetko podstatné.
Brexit – Britain exit, teda vystúpenie Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie – bol dokončený 31.1.2020, a to riadeným spôsobom na základe Dohody o vystúpení s platnosťou od 1.2.2020. Od tohto dátumu platilo potom prechodné obdobie až do 31.12.2020, počas ktorého sa mali všetci pripraviť na zmeny. 24. decembra 2020 bola podpísaná Dohoda o usporiadaní budúcich vzťahov k občanom a podnikateľom, podľa ktorej platia zmeny od 1.1.2021. K poslednému dňu roka 2020 sa tak aj skončil voľný pohyb občanov medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.
Čo sa týka praktických informácií o podmienkach cestovania do Anglicka a ďalších oblastí Spojeného kráľovstva, záleží najmä od účelu a dĺžky vášho pobytu.
Za účelom turistických alebo obchodných ciest, osobných návštev alebo krátkodobých študijných pobytov je možné cestovať bez víz, ale len v prípade, že tento pobyt nepresiahne dĺžku 6 mesiacov.
Aktuálne je vstup do krajiny povolený predložením platného občianskeho preukazu, od 1.10.2021 už bude nutný platný cestovný pas.
Ak patríte k osobám, ktoré:
budete môcť do krajiny vstúpiť na základe platného občianskeho preukazu až do 31.12.2025.
V prípade, že by ste sa chceli v krajine zdržať dlhšie ako 6 mesiacov – plánujete tu žiť, pracovať, študovať a podobne - vzťahuje sa na vás vízová povinnosť.
Pre získanie víz je potrebné vyplnenie žiadosti prostredníctvom stránky britskej vlády, splnenie príslušných kritérií a dosiahnutie potrebného počtu bodov v rámci vízového procesu. Vízovej povinnosti a podmienkam jej splnenia sa venujeme v časti nižšie.
Pri dopadoch zmien vo vzťahu k občanom a podnikateľom je dôležitá skutočnosť, kedy a za akým účelom ste do Spojeného kráľovstva prišli alebo prídete.
Osoby, ktoré pricestovali na územie pred 31.12.2020, čiže pred koncom prechodného obdobia:
Osoby, ktoré pricestovali alebo pricestujú po 1.1.2021, čiže po ukončení prechodného obdobia:
Svoju prihlášku do bodovacieho imigračného systému môžete podať na na webovej stránke GOV.UK. Okrem toho, že budete musieť preukázať, že spĺňate stanovené kritériá, musíte dosiahnuť aj potrebný počet bodov na získanie víz.
Proces žiadosti o získanie víz zahŕňa viacero krokov:
Vycestovať môžete až po potvrdení, že vám bola žiadosť schválená.
Pri plánovanom štúdiu, samozrejme, proces zahŕňa doklady a úkony súvisiace so štúdiom. Ide o pridelenie tzv.:
Dobré vedieť: Pre mnohých študentov, ktorí majú v Británii rozbehnuté študijné programy a splnili všetky vtedy platné podmienky, zmeny po Brexite neplatia. Môžu doštudovať za pôvodných podmienok aj vrátane ponechanej platnosti európskeho preukazu zdravotného poistenia. Tí noví to majú ťažšie, pretože boli obmedzené aj rôzne štipendijné programy a študijné poplatky si tým pádom musia hradiť sami.
Aj pre oblasť zdravotného poistenia je dôležité obdobie a podmienky, za akých ste do Anglicka cestovali. Pred brexitom ste totiž pri potrebe lekárskej starostlivosti mohli použiť Európsky preukaz poistenca a liečebné náklady boli preplatené z verejného zdravotného poistenia. Pri príchode po 31.12.2020 však už táto možnosť neplatí a určite odporúčame uzatvoriť si komerčné cestovné poistenie.
Spojené kráľovstvo bolo aj pred brexitom v cestovnom poistení zaradené do geografického územia Európy a vystúpením z EÚ sa preto nič nemení. Dokonca nemáme ani žiadne informácie, že by poisťovne upravovali platnosť cestovného poistenia pre Anglicko a ďalšie štáty Spojeného kráľovstva.
Pre vlastné pohodlie a istotu si určite nájdite vhodný balík cestovného poistenia podľa toho, čomu máte v pláne sa venovať. Základ by mal zahŕňať poistenie liečebných nákladov, asistenčné služby, poistenie batožiny a vecí osobnej potreby. Ďalej si však môžete pribaliť aj krytie úrazu a zodpovednosti za škodu v prípade, že by ste nejakú v zahraničí spôsobili. V aktuálnom období je výhodným riešením aj pripoistenie epidemických chorôb, ktoré vám zabezpečí preplatenie liečebných nákladov aj v prípade ochorenia na COVID-19. Väčšina poisťovní má totiž práve toto riziko medzi výlukami z poistného plnenia. Iné krytie rizík už závisí naozaj od toho, čo plánujete robiť, či sa chystáte do Anglicka cestovať autom (poistenie technickej pomoci v zahraničí), či plánujete športovať inak ako rekreačne (poistenie športovej činnosti) a podobne.
Jednotlivé ponuky si potom viete ľahko porovnať a vybrať takú, ktorá vám vyhovuje nielen rozsahom krytia, ale aj finančne. Navyše v kalkulačke cestovného poistenia nájdete aj ponuky s vyššie uvedeným COVID-19 krytím.
Aj vaše uzatvorené PZP by vám malo v Spojenom kráľovstve platiť bez problémov. Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla totiž platí na území štátov zaradených v tzv. Systéme zelenej karty, t.j. členských štátov Európskeho hospodárskeho priestoru a ďalších štátov, ktoré sú členmi Multilaterálnej dohody o zárukách za poznávaciu značku. Do tohto zoznamu aj naďalej patrí Spojené kráľovstvo.
Každá poisťovňa však na svojej zelenej karte udáva zoznam platných štátov, takže je veľmi jednoduché si túto skutočnosť aj overiť. Zelená karta aktuálne slúži nielen ako potvrdenie PZP v zahraničí, ale aj na Slovensku. Navyše od 1. júla 2020 už ani nemusí byť zelená, ale o tom sme vás už informovali v našej aktualite.
Ak by ste zistili, že platné povinné zmluvné poistenie nemáte, potrebné je zabezpečiť si hraničné poistenie v danej krajine. Územnú platnosť havarijného poistenia určuje poistná zmluva.
Cestovanie do Anglicka sa vám môže trochu predražiť pri používaní mobilného telefónu. Na území Spojeného kráľovstva totiž po brexite už neplatia roamingové poplatky EÚ a môžu vám byť účtované dodatočné poplatky. Preto je dobré si pred cestou u svojho mobilného operátora overiť, do akej zóny po novom krajinu zaraďuje.
Už pred samotným brexitom zodpovední ubezpečovali, že platnosť vodičských oprávnení nebude odchodom Spojeného kráľovstva z EÚ ovplyvnená. A takto to platí aj od januára 2021. Pri cestovaní autom je možné v Spojenom kráľovstve využívať európsky vodičský preukaz a nie je nutný medzinárodný formát. Súčasne ale musí byť vozidlo poistené.
Konzulárna pomoc ostáva nezmenená. Zmenou je len prípad, ak by ste sa v tretích krajinách chceli obrátiť, ako občan EÚ, na ambasádu alebo konzulát Spojeného kráľovstva. Po brexite už takúto možnosť nemáte.
Pripájame vám však všetky dôležité kontakty pre pomoc v núdzi:
V prípade poistnej udalosti z cestovného poistenia určite kontaktujte asistenčnú službu svojej poisťovne. Tá vám poradí, ako ďalej postupovať, aby vám nebol nárok na poistné plnenie obmedzený. Číslo asistenčnej služby nájdete na asistenčnej kartičke k poisteniu alebo aj na stránke danej poisťovne.
Zdroj: stránky mzv.sk