pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Prehľad zmien v PZP pre rok 2017

11.11.2016 | Autor: Netfinancie.sk

Momentálne je jednou z najčastejších tém medzi motoristami práve téma PZP. Komu sa podľa nových cien zvýši, komu zníži a ako ovplyvní nový daňový odvod poistencov a poisťovne? Dozviete sa.

Každoročne na prelome októbra a novembra poisťovne pripravujú cenníky PZP na nový rok. Hoci im to už zákon presne neprikazuje (predtým museli zverejniť ceny do 31.10.), väčšina z nich aj napriek tomu zverejnila svoje cenníky v tomto období. Je za tým, prirodzene, obchodný cieľ. V konkurenčnom boji sa totiž pokúšajú získať klientov, ktorým poistné obdobie končí a hľadajú si nové, možno výhodnejšie PZP.

Čo môžu klienti v PZP očakávať?

Povinné zmluvné poistenie už dlhší čas pre poisťovne nepredstavuje ziskové poistenie, keďže poistné za ostatné roky sa buď nemenilo, alebo sa dokonca znižovalo. Poistných plnení zo zákonných poistiek však neubúdalo, práve naopak, a podľa viacerých predpokladov sa to v budúcnosti ani nezmení. Poisťovne teda museli pristúpiť k zvýšeniu cien.

Prečo sa museli ceny PZP upraviť?

  • poistné bolo dlhodobo nízke (priemerné poistné bolo 100 €)
  • doteraz pokrývali straty v PZP z iných svojich produktov, po zavedení 8 %-ného daňového odvodu už na to nebudú mať prostriedky
  • prirodzene stúpa počet áut na cestách, a tým sa zvyšuje aj množstvo dopravných nehôd a vyplácaných poistných plnení
  • vozidlá sú drahšie, „silnejšie“, čím vznikajú závažnejšie dopravné nehody a zvyšuje sa priemerná výška škody

Žiadna poisťovňa ale nezvyšuje ceny pre všetky kategórie motoristov – niektorým sa cena oproti vlaňajšku nezmení vôbec, iným sa zvýši o 5 %, ale aj 40 %. Sú ale aj také skupiny vodičov, ktorým sa cena za PZP znižuje. Takýto rozdielny prístup poisťovní ku klientom je dôsledkom novej segmentácie, teda nových kritérií a parametrov, ktoré rozhodujú o konečnej cene za poistenie auta. Poisťovne musia ale stále (podľa zákona) uplatňovať pri stanovení cien systém bonusov a malusov, hoci každá si ho vysvetľuje a uplatňuje po svojom. Dlhodobo bezškodoví klienti sú práve tí, ktorým by sa poistné nemalo zvyšovať vôbec alebo len mierne. A ak by aj poisťovňa u niekoho aj pristúpila k radikálnejšiemu zvyšovaniu, vždy si môže porovnať ceny a spomedzi konkurencie vybrať inú poisťovňu, ktorá mu aj aktuálne ponúkne lepšiu cenu.

Ako sa pohrali s cenami jednotlivé poisťovne a aké benefity ponúkajú?

Allianz – Slovenská poisťovňa

Poisťovňa zdražuje len mierne, a to najmä v prípade spôsobenia škody. Pri výpočte cien začala zohľadňovať značku vozidla a vplyv môže mať aj užšie rozčlenenie podľa bydliska poistníka. V niektorých prípadoch sa zmena prejaví v pár eurách, v niektorých napr. o 10 €.

Zľavy: za bezškodový priebeh (bonus 5 %) a ďalšie možné zľavy pri dojednaní.

AXA pojišťovna

Cena PZP sa odvíja od výkonu i objemu motora. Poisťovňa však poskytuje aj výhodný systém bonusov pre bezškodových vodičov a výhodnejšie poistné pri jednorazovej ročnej platbe.

Zľavy: pre vodičov starších ako 30 rokov a SZČO s bezškodovým priebehom 3 roky (50 %), s bezškodovým priebehom 6 rokov (60 %), obchodná (10 %), klientska (5 %), pre ZŤP (15 %), za ročnú platbu (10 %).

ČSOB Poisťovňa

Stále ostanú zvýhodnení vodiči jazdiaci na vozidlách s nižším výkonom v menších mestách. Naopak, očakávať vyššie ceny môžu mladí vodiči jazdiaci v mestách na silných autách.

Zľavy: za vernosť (5 %), za dieťa do 15 rokov (5%) a za ročnú platbu (5 %).

Generali Poisťovňa

Poisťovňa zvýhodňuje aj mladých vodičov – starších ako 24 rokov, vodičov z menších miest, majiteľov nových vozidiel alebo starších ako 12 rokov a vozidlá s výkonom do 120 kW.

Zľavy: pre vyššie uvedené kategórie vodičov a vozidiel.

Genertel

Nižšiu cenu si môžu nájsť v poisťovni okrem starších skúsených vodičov už aj tí mladší (nad 24 rokov), dokonca čiastočne už aj z väčších miest. Doteraz zvýhodňovali najmä klientov z menších miest a obcí.

Zľavy: za elektronickú komunikáciu, ročnú platbu a doterajší bezškodový priebeh.

Groupama poisťovňa

Poisťovňa ponúka po novom rozšírené asistenčné služby v PZP (oprava defektu) a bezplatnú právnu pomoc (3 hodiny) pri riešení dopravnej nehody. Neuplatňuje amortizáciu a v cene PZP je aj úrazové poistenie vodiča.

Zľavy: za bezškodový priebeh (do 15 %), pre klientov z menších miest/vidieka (25 %), pre majiteľov vozidiel na benzín, za dieťa do 15 rokov (10 %), za iné poistenie (10 %), za účet v OTP Banke Slovensko (5 %) a za ročnú platbu (5 %).

Komunálna poisťovňa

Poisťovňa menila len systém poskytovania zliav a bonusov. Zvýšenie PZP môžu očakávať majitelia vozidiel, ktoré štatisticky najviac spôsobujú poistné udalosti (4 kategórie vozidiel z 23).

Zľavy: za bezškodový priebeh (do 60 %), ročnú platbu (3 %), vernosť čiže viac produktov (5 – 35 %), pre dôchodcov a ZŤP (20 %), pre historické vozidlá (20 %) a zľava na prezutie pneumatík a kúpu nových v partnerských servisoch (do 20 %).

Kooperativa poisťovňa

Ceny poistného ostali takmer vo väčšine na rovnakej úrovni. V prvom rade poisťovňa zohľadňuje triedu auta. Vyššie poistné môžu preto očakávať ťažšie a väčšie vozidlá.

Zľavy: vernostná, za ročnú platbu, pre dôchodcov a ZŤP (do 20 %), zľava na ďalšie produkty.

Onlia

Onlia dáva aj naďalej možnosť vyskladať si svoje poistenie. Ceny PZP určuje na základe pomeru výkonu motora a hmotnosti vozidla, typu karosérie, paliva, miesta bydliska, veku a škodovosti. Zvýšenie poistného sa môže týkať najmä klientov, ktorí spôsobili poistnú udalosť.

Zľava: pre klientov poistených dlhšie ako 1 rok a bez nehody, vstupný bonus 10 % pri dvojročnom bezškodovom priebehu

Union poisťovňa

K zvyšovaniu cien neprišlo, ak upravovala ceny, bolo to len v špecifických kategóriách (ťahače prívesov a návesov) už v priebehu roka. Aktuálne pripravila pre klientov možnosť získať k zákonnému poisteniu doplnkové pripoistenie kolies za 1 €.

Zľavy: klientska (5 %), obchodná (až do 15 %), môžu závisieť od spôsobu dojednania.

UNIQA poisťovňa

Zavádza tzv. rabat za skúsenosť, čo znamená, že ocení skúsených vodičov, ktorí majú vozidlo dlhšie ako 1 rok a nespôsobili zatiaľ žiadnu poistnú udalosť. Pri určovaní ceny aj naďalej zohľadňuje vek klienta, región a typ poistníka (fyzická alebo právnická osoba).

Zľavy: podľa veku (do 22 %), pre SZČO (8 %), za bezškodový priebeh viac ako 1 rok (rabat za skúsenosť), pre bezškodových vodičov (až do 50 %), za uzatvorené poistenie domu, bytu alebo domácnosti (11 %).

Wüstenrot poisťovňa

Ceny poisťovňa nemenila.

Zľavy: vernostná (10 %, 15 %, 20 %), bonus za bezškodový priebeh (5 % nad rámec uplatnených zliav).

Pre ilustráciu prinášame 2 konkrétne prípady, koľko za PZP konkrétny klient zaplatil minulý rok a koľko má zaplatiť v ďalšom roku.

Príklad A: Muž - živnostník 45 rokov, Bratislava, vodičský preukaz má od roku 1993, má 8 rokov auto a doteraz nespôsobil žiadnu škodovú udalosť. Vozidlo - Audi Q5 3.0 TDi, objem valcov 2 967 cm3, výkon 180 kW, diesel, rok výroby 2013, hmotnosť 2 470 kg.

Príklad B: Žena - dôchodkyňa, 65 rokov, Šarišský Štiavnik, vodičský preukaz má od roku 1980, vlastné auto a PZP má 12 rokov, doteraz nespôsobila žiadnu nehodu, najazdí do 5 tis. km ročne, iné poistenie nemá, v aute jazdí sama. Vozidlo - Kia cee’d 1.6 ISG, objem valcov 1591 cm3, výkon 93 kW, benzín, rok výroby 2008, hmotnosť 1710 kg.

tabuľka – porovnanie cien PZP

Ani niektorí vodiči situácii v PZP nepomáhajú...

Veľké množstvo áut jazdí po slovenských cestách stále bez zákonného poistenia. Približne 150 tisíc majiteľov vozidiel teda ešte viac sťažuje aktuálnu situáciu, keďže pri spôsobení nehody musí byť poškodenému škoda nahradená. Deje sa tak z Garančného fondu SKP a ten si peniaze potom nárokuje u vinníka. Je to však zdĺhavý a komplikovaný proces. Zároveň má teraz na starosti aj vyplácanie plnení za skrachovanú poisťovňu ASTRA. Všetkým preto odporúčame plniť si svoju zákonnú povinnosť a PZP si uzatvoriť.

Aktuálne už všetky poisťovne nové ceny pre rok 2017 zverejnili a v prípade, že vás zaujíma, ako je na tom po novom vaše PZP, využite našu porovnávaciu kalkulačku na www.netfinancie.sk.