pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Pozor na kúpu zatopeného vozidla zo zahraničia

14.09.2021 | Autor: Eva Majerská

Hoci sa momentálne dováža menej vozidiel, pri kúpe vozidla zo zahraničia treba byť vždy opatrný. Prívalové dažde a povodne totiž mohli a môžu dostať na trh aj zaplavené autá. Ako ich rozpoznať a ako sa spoľahlivo ochrániť práve pred kúpou zatopeného vozidla? Poradíme vám.

zatopené autá na ulici

Súčasné počasie je nevyspytateľné a čoraz častejšie sa stretávame s jeho extrémnymi prejavmi v podobe silných búrok, ktoré potom zapríčinia záplavy a povodne. V takýchto situáciách je veľmi ťažké riešiť ochranu svojho majetku, keď v mnohých prípadoch treba v prvom rade myslieť na ochranu zdravia seba a svojich najbližších. Určite je však nešťastím aj to, ak v dôsledku povodní či záplav prídete o svoj domov či auto.

Nezabúdajte na vhodné poistenie

Pre zabezpečenie svojho bývania by ste preto nemali zabúdať na poistenie nehnuteľnosti a domácnosti, ktoré práve tieto riziká kryje a vie vám poskytnúť potom pomocnú ruku pri obnove alebo riešení nového bývania. Stále totiž existuje veľké množstvo domov a bytov, ktoré poistené nie sú a v prípade nešťastnej udalosti si musia majitelia pomôcť sami, čo je v mnohých prípadoch nemožné.

Chrániť si však môžete aj svoje vozidlo. Pri prívalových dažďoch, povodniach a búrkach hrozí rovnako veľké riziko poškodenia alebo zničenia, ak príde k zatopeniu auta. Príkladom toho sú povodne v Nemecku, Belgicku a Holandsku v lete tohto roka. Ak máte novšie alebo drahšie vozidlo, oplatí sa uzatvoriť si havarijné poistenie, ktoré kryje aj riziko živelných udalostí. V prípade, že havarijnú poistku z nejakého dôvodu nezvažujete, alebo máte staršie vozidlo, dá sa pred živlami vozidlo chrániť pripoistením živlu v PZP. Získate tak krytie tohto rizika za nižšiu sumu v porovnaní s havarijným poistením. Samozrejme, na výber máte aj ďalšie pripoistenia k povinnému zmluvnému poisteniu.

Na trhu sa môžu objaviť zatopené vozidlá, pozor na ne!

Ak však ešte len zvažujete kúpu vozidla a máte záujem o dovezené vozidlo zo zahraničia, práve v tomto období by ste mali zbystriť pozornosť. Niektorí majitelia zahraničných vozidiel môžu práve situáciu po lete využiť na to, aby sa zbavili zatopených vozidiel. Zabezpečia vyčistenie a upratanie takéhoto vozidla, to však neznamená, že bude v poriadku. Nalákať vás môže aj nižšia cena, pričom práve pri nej by ste mali byť opatrný. Môže sa to týkať najmä vozidiel pochádzajúcich z Nemecka, ale aj Belgicka a Holandska.

Moderné vozidlá majú v súčasnosti veľké množstvo elektroniky, ktorá po zaplavení môže spôsobiť rôzne funkčné problémy. V tom najhoršom prípade vás sklame zatopené vozidlo niekde na ceste, čo môže byť napríklad v prípade diaľnice veľmi nebezpečné. Rovnako negatívne vplýva na vozidlo a jeho súčasti aj korózia.

Pri kúpe vozidla zo zahraničia je preto, okrem základných pravidiel, ktoré bežne platia, dôležitá teraz ešte dôraznejšia kontrola. Ideálne je, ak vozidlo kupujete od overeného predajcu alebo niekoho, koho poznáte. Aj tam však treba kontrolovať.

Ako zistiť, že ide o zatopené auto?

Hoci môže byť očistenie a upratanie zaplaveného vozidla dôsledné, predsa len nie všetko sa dá odstrániť. Pri kontrole vozidla si teda treba všímať najmä tieto veci a miesta, ktoré vám môžu pomôcť odhaliť zaplavené vozidlo.

1. Interiér a jeho vôňa

Pach mokrého alebo zatuchnutého interiéru spozná určite každý, a práve to môže znamenať problém. Rovnako, ako aj príliš silné voňavky a voňavé stromčeky, ktorými sa môže majiteľ snažiť zakryť práve známky zatopeného vozidla.

2. Vlhkosť v interiéri

Nadmerná vlhkosť a rosenie sú tiež známky toho, že so stavom vozidla nie je niečo úplne v poriadku a mohlo sa stať obeťou záplav.

3. Čalúnenie vo vozidle

Táto časť interiéru vám môže rovnako naznačiť, že ide o zaplavené vozidlo. Stačí skontrolovať čalúnenie dverí, resp. plochu pod ním, kde možno na veľkej časti najlepšie vidieť, či bola prítomná a pokiaľ siahala voda.

“banner

4. Autokoberce

Čo-to o histórii auta povedia aj koberčeky v interiéri. Ak z nich cítiť zápach alebo sa pod nimi nachádzajú stopy bahna alebo podobných nečistôt, treba byť opatrný. Oplatí sa skontrolovať nielen tie vpredu, ale aj tie pri zadných sedadlách.

5. Kufor a batožinový priestor

Pozrite sa do kufra pod koberčeky a skontrolujte identifikačný štítok. Mal by byť bez poškodení, ak je znečistený alebo dokonca chýba, je možné, že bolo vozidlo zatopené. Za normálnych okolností totiž voda v kufri nemá čo robiť.

6. Airbagy

Skontrolujte aj čalúnenie strechy v oblasti dverí, kde by sa mal nachádzať hlavový airbag. Ak sa v tejto oblasti nachádzajú zvyšky špiny a blata, na auto radšej zabudnite. V takomto prípade bolo totiž celé pod vodou.

7. Prahy a prahové lišty

Preverte, či sa pod nimi nenachádzajú podozrivé nečistoty. Stačí pozrieť tesnenie a trošku ho odtlačiť.

8. Riadiaca páka a prevodovka

Nie je to síce vidieť pri prvom pohľade, ale ak by ste odskrutkovali kryt riadiacej páky a zistili, že v oblasti prevodovky sú stopy bahna, zeme alebo štrku, nie je to plusový bod pre kúpu takéhoto, pravdepodobne zatopeného, vozidla.

9. Prístrojový panel alebo prístrojová doska

Tá by za žiadnych okolností nemala javiť známky zanesenia bahnom alebo zaplatenia. Voda a nečistoty by mohli spôsobiť nečakané poruchy v elektroinštalácii alebo elektronických systémoch, ktorých je v moderných autách viac ako dosť.

10. Kabeláž

V prípade, že bolo zaplavené vozidlo, nánosy bahna možno nájsť aj vo zväzku káblov. Táto situácia je nebezpečná, pretože v zatopenom vozidle môže prísť ku skratu alebo zničeniu a oslabeniu funkčnosti káblov. To sa potom môže prejaviť nepríjemnosťami za volantom.

11. Svetlá a hmlovky

Dajte si pozor, ak sú zanesené a špinavé.

12. Motorový priestor

Veľkú pozornosť venujte aj motoru a rozvodovej skrini. Pod krytom by nemali byť žiadne nánosy bahna a usadeniny poukazujúce na to, že ide o zatopené vozidlo.

Ako sa ešte ochrániť pred kúpou zaplaveného vozidla?

  • Okrem kontroly vyššie uvedených miest vo vozidle je dobré pozisťovať si viac informácií aj o predajcovi. Popýtať sa ho na históriu vozidla, kde sa s ním jazdilo a podobne. Ak sa vám jeho odpovede alebo spôsob reakcie nebudú pozdávať, dajte radšej prednosť dôveryhodnejšiemu predajcovi.
  • Určite zbystrite pozornosť pri príliš nízkych cenách alebo pri okamžitom súhlase s výraznejšou zľavou. Môže to znamenať, že predajca sa chce čo najskôr zatopeného, a teda rizikového, vozidla zbaviť.
  • Dohodnite si dôkladnú diagnostiku v dôveryhodnom servise alebo majte pri obhliadke vozidla so sebou skúseného automechanika.
  • Ak kupujete vozidlo cez autobazár, dajte si pozor na všetky zmluvné podmienky a požadujte garanciu vrátenia peňazí v prípade, že sa zistí, že išlo o zatopené vozidlo.
  • Opatrný buďte najmä pri drahších modeloch jazdených vozidiel. Vo väčšine prípadov sa predajcom pri starších vozidlách nemusí finančne oplatiť dôkladné čistenie a odstraňovanie zvyškov po zatopení. Samozrejme, nemusí to byť pravidlom.

Čo ak príde voda nečakane počas jazdy?

K zatopeniu, aspoň čiastočnému, môže prísť, samozrejme, aj pri bežnej prevádzke vozidla. Aj na našich cestách sa už mnohým vodičom stalo, že prívalový dážď ich prekvapil na ceste a na tej razom voda dosiahla výšku aj desiatok centimetrov. Dôležitým pravidlom v tomto prípade je nepokračovať ďalej do hlbokej vody, ak je to možné. Otočte vozidlo a vráťte sa, prípadne využite iné spôsoby obídenia zaplavenej cesty. Ak totiž aj máte uzatvorené havarijné poistenie alebo pripoistenie živlu, v prípade dobrovoľnej jazdy po zatopenej ceste vám poisťovňa môže odmietnuť vyplatiť poistné plnenie. Tu rovnako platí, aby ste si situáciu zdokumentovali a urobili nejaké fotky zatopenej cesty aj vozidla.

Dobré vedieť: Ak ste len prišli k vozidlu a zistili, že je zatopené, nikdy ho neštartujte. Prišlo by ešte k väčšiemu poškodeniu. Odpojte batériu a zabezpečte odtiahnutie do spoľahlivého servisu, kde vám s týmto problémom pomôžu. Pre odťah môžete využiť asistenčné služby, ktoré máte v rámci svojho PZP.

Chráňte sa pred podvodníkmi a zatopenými autami aj v kúpnej zmluve

O dôležitých náležitostiach kúpnej zmluvy, ak plánujete kúpu vozidla od fyzickej alebo právnickej osoby, už mnohí z vás viete. Aktuálne je však dobré pridať do nej aj ustanovenie o tom, že vozidlo nebolo zatopené. Tým, že to predávajúci potvrdí v zmluve podpisom, ste chránený, ak by sa neskôr ukázalo, že to nie je pravda, a budete mať nárok na kompenzáciu. Ak by sa predávajúci náhodou zdráhal takéto ustanovenie v zmluve uviesť, môžete predpokladať prečo. V takom prípade by ste si kúpu uvedeného vozidla mali ešte premyslieť.


S premýšľaním o výhodnom PZP vám pomôžeme a porovnáme všetky ponuky na trhu – vďaka našej kalkulačke.