pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Parlament schválil zmenu registračných poplatkov

25.11.2016 | Autor: Netfinancie.sk

Návrh zákona o správnych poplatkoch pri prihlasovaní vozidiel bol definitívne schválený. Prináša určité zmeny aj oproti pôvodnému návrhu spred pár mesiacov. Už od 1.2.2017!

Aktualizácia: Od 1. júla 2023 platia nové pravidlá týkajúce sa registračných poplatkov. Rovnako sa upravili aj ich výšky pre jednotlivé vozidlá. Všetky aktuálne informácie nájdete v našom novom článku o registračných poplatkoch od 1.7.2023.

Koncom leta sme vás informovali, že sa plánuje zmena vo výškach registračných poplatkov pri prihlasovaní vozidla. Samozrejme, nie pozitívna, aspoň pre majiteľov výkonných automobilov. Navyše sa tieto poplatky plánovali zaviesť pri každom, nie len prvom, prihlásení vozidla.

Aké zmeny nás teda definitívne od februára čakajú?

Na poslednej parlamentnej schôdzi (23.11.2016) bol schválený návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 145/1995 o správnych poplatkoch. Na základe toho sa registračné poplatky znížia – pre majiteľov vozidiel s výkonom do 176 kW – a zvýšia – pre majiteľov silnejších vozidiel (nad 176 kW). Pravdepodobne to nepoteší mnohých, pretože dnes aj niektoré modely bežne používaných značiek, ako napr. Škoda, Seat, Renault a pod., budú podľa tejto kategorizácie považované za tie silné s vyšším poplatkom.

Oproti prvotne navrhovaným zmenám v poplatkoch (zo septembra) sú síce tie schválené vyššie, ale nie všetky. Napríklad aktuálna maximálna výška poplatku 2 997 € (výkon nad 255 kW) nebude až 6 308 €, ale „len“ 3 900 €. To je jedna z tých pozitívnejších správ.

Ďalšou výraznou, ale nie pozitívnou, zmenou je platenie registračného poplatku pri každom prepise, kým doteraz sa tak dialo len pri prvej registrácii vozidla do evidencie na Slovensku. Pri prepise sa hradil jednotný poplatok 66 €. Predaj vozidiel sa tak po novom určite predraží. Každý nový majiteľ bude nútený pri prihlasovaní zaplatiť registračný poplatok podľa výkonu a veku vozidla na základe koeficientu. Najvýhodnejšie to budú mať majitelia „slabších“ a starších vozidiel.

Ak budeme konkrétny a zapojíme trochu matematiky, výšku poplatku vypočítame na základe vzorca:

RP = PkW x RV1-n

kde je RP – výška poplatku, PkW – sadzba poplatku za 1. prihlásenie/zápis vozidla a RV1-n – koeficient zostatkovej hodnoty (podľa veku vozidla odo dňa jeho 1. prihlásenia/zápisu)

tabuľka registračných poplatkov 2017

Pre úhradu registračných poplatkov platia isté pravidlá a výnimky

  • V prvotnom návrhu sa počítalo s výnimkou pre dodávky, tá sa však neschválila, takže uvedené zmeny sa týkajú aj tejto kategórie vozidiel.
  • Poplatky pri prepise sa budú platiť aj v prípade prepisu z leasingovej spoločnosti po skončení leasingu.
  • Majitelia vozidiel s alternatívnym pohonom (elektrina, LPG, CNG, hybridy) budú mať nárok na 50 % zľavu.
  • Zdravotne ťažko postihnuté osoby budú od poplatku oslobodené v prípade, ak poberajú kompenzačný príspevok. V opačnom prípade zaplatia len polovicu.

Uvidí sa až časom, či uvedená zmena ovplyvní napríklad ceny vozidiel alebo ich fluktuáciu a vozidlá si budú majitelia nechávať dlhšie obdobie.