pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Štát znova poskytuje mladomanželské pôžičky

29.07.2019 | Autor: Katarína Zelinková

Novomanželia majú dôvod na radosť. Štát opäť poskytuje novomanželské pôžičky, ktoré majú mladým párom pomôcť zabezpečiť si vlastné bývanie. Získať takúto pôžičku od štátu však nie je jednoduché. Manželia musia splniť striktné podmienky.

Mladí ľudia to dnes nemajú jednoduché. Ceny nehnuteľností sú neúnosné a v silách bežného človeka nie je našetriť si na nový dom či byt. V minulosti to síce bolo jednoduchšie, dnes je to s obstarávaním vlastného bývania oveľa komplikovanejšie. Návrat mladomanželských pôžičiek by mal preto pomôcť najmä mladým novomanželom, ktorí sa chcú postaviť na vlastné nohy. Získanie takejto pôžičky však nie je také jednoduché. Štát si totižto nastavil veľmi prísne podmienky. Peniaze budú poskytované zo Štátneho fondu rozvoja bývania, ktorý je značne limitovaný. Výhodnú pôžičku tak nemusí dostať každý.

Mladomanželské pôžičky vrátila novela zákona

Posledná novelizácia zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania priniesla tri hlavné zmeny:

  • možnosť financovať aj kúpu bytu v bytovom dome alebo bytu, ktorý sa nachádza v rodinnom dome, ktorý je starší ako tri roky
  • bol pridaný nový úverový program s názvom Podpora na stavebné úpravy bytu v bytovom dome alebo v rodinnom dome
  • mladomanželia dostanú zvýhodnené úverové podmienky

Štátna podpora však nie je bezodná, a tak aj spomínané výhodné úvery budú mať obmedzený objem vyčlenených finančných prostriedkov. V roku 2019  má ŠFRB priznaný rozpočet 323 miliónov eur. Dotácia zo štátneho rozpočtu však ostala v tých istých číslach, a to konkrétne vo výške 25 miliónov eur. Na úvery, verejnosti známe ako mladomanželské pôžičky, je vo fonde vyčlenených 15 miliónov eur. Ak priemerná výška úveru bude okolo 75 tisíc eur, takúto pôžičku dostane zhruba 200 žiadateľov. Štát však môže rozdávať aj nižšie pôžičky. Pri priemernej výške pôžičky 15 tisíc eur, by sa takáto pôžička od štátu ušla až tisícke novomanželov.

Pôžičky majú prísne podmienky

Predpokladá sa, že mladomanželské pôžičky pôjdu ako teplé rožky. Pre získanie takéhoto výhodného úveru však musia mladomanželia splniť nasledujúce podmienky:

  • manželia nesmú byť starší ako 35 rokov
  • manželstvo bolo uzatvorené do 1 roka pred podaním žiadosti
  • spoločný príjem oboch manželov nesmie presiahnuť 2,6-násobok priemernej mzdy, teda 1 463 €
  • manželia ručia svojou nehnuteľnosťou, tá však nesmie byť staršia ako 10 rokov. Ak manželia ručia bytom, jeho rozloha nesmie presiahnuť 80 m2. Ak ručia domom, jeho rozloha nesmie byť viac ako 120 m2
  • úroková sadzba pri kúpe nehnuteľnosti je stanovaná vo výške 1 % na prvých 15 000 € a 2 % pri sume do 50 000 €
  • v prípade rekonštrukcie nehnuteľnosti je úroková sadzba stanovená na 1 % pri prvých 15 000 €2 % pri sume do 30 000 €
  • doba splácania je určená na maximálne 15 rokov

Okrem výhodných úrokov majú mladomanželské pôžičky ďalší benefit v tom, že pri narodení dieťaťa štát manželom odráta 2 000 € zo sumy, ktorú si požičali. Neudeje sa tak automaticky, o odpustenie tejto sumy musia manželia požiadať sami prostredníctvom podania žiadosti, a to do jedného roka od narodenia dieťaťa.

Mladomanželská pôžička je tak pre mladých manželov výhodným riešením. Po tom, ako NBS sprísnila podmienky pre získanie hypoték, následkom čoho už nie je možné požičať si celú kúpnu cenu domu či bytu, mladomanželská pôžička bude pre mnohých jedným zo spôsobov dofinancovania kúpy nehnuteľnosti. O mladomanželskú pôžičku môžu manželia žiadať od júla do konca októbra tohto roka. Aký vplyv bude mať zavedenie tohto typu pôžičky od štátu na využívanie bankových úverov, sa ukáže až najskôr, najskôr ku koncu tohto kalendárneho roka. Vtedy už budú známe jasné čísla, či mladomanželia siahli aj po tejto možnosti vziať si úver.