pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Čo robiť, ak máte poškodené autosklo?

Viete, že 70 % všetkých poistných udalostí v rámci prevádzky motorových vozidiel, majú za následok poškodené alebo zničené autosklo? Odletený kamienok, skalka či padnutý strom alebo iná živelná udalosť – to sú riziká, ktoré môžu nastať a Vaše čelné sklo zničiť alebo poškodiť. Záleží len na vás, aké možnosti pre vaše autosklo budete môcť alebo chcieť využiť.  Oprava či výmena sú nevyhnutnosťou, keďže zo zákona poškodené čelné sklo vo väčšej miere nezodpovedá technickej spôsobilosti na premávku.

Znehodnotené autosklo a náhrada z PZP?

Povinné zmluvné poistenie je zo zákona podmienkou pre prevádzku vozidla. V rámci neho ste zabezpečení v prípade, že tretej osobe spôsobíte nejakú škodu. V takom prípade ju musíte uznať a nahlásiť svojej poisťovni. Poistná udalosť sa vzťahuje aj na autosklo! V prípade, že sa vám poškodí čelné sklo však nastávajú isté komplikácie. Hoci by ste si Vy, ako vinník, svoju vinu priznali, nie každý zmýšľa rovnako.

Čo robiť, ak máte poškodené autosklo, no nie vinníka?

Okrem ideálnej situácie uznania viny vinníkom za poškodené čelné sklo, môžu nastať aj ďalšie:

  • vozidlo idúce pred Vami sa vám poradilo zastaviť, ale vinník odmieta akúkoľvek spoluprácu či priznanie viny, že vám autosklo poškodil
  • predchádzajúce vozidlo, vinou ktorého bolo poškodené vaše čelné sklo, sa vám nepodarilo vôbec zastaviť, pretože išlo príliš rýchlo, alebo sú iné dôvody

Ak si aj pri najlepšom zapíšete evidenčné číslo alebo dokonca vozidlo odfotografujete,  nemusí to ihneď znamenať úspech a náhradu pre vaše autosklo. Po mnohých minulých podvodoch a snahách o podvod už totiž poisťovne dávajú oveľa väčší dôraz na dokazovanie a dôkladné prešetrenie poistnej udalosti, aj tej vzťahujúcej sa na poškodené čelné sklo. Ak nemáte jasné dôkazy, s PZP a žiadosťou o náhradu za poškodené autosklo asi neuspejete. Aj tu však máte ešte možnosť samostatného poistenia na už poškodené čelné sklo.

Plnenie za zničené autosklo z havarijného poistenia?

Ak myslíte dopredu a radšej si vozidlo poisťujete proti rizikám, aj svoje autosklo, určite poznáte havarijné poistenie a jeho pripoistenie pre čelné sklo. To vás zabezpečí v prípade, že vám bude z nejakého dôvodu autosklo poškodené, zničené alebo odcudzené.  Nemusíte sa pritom zdržiavať zisťovaním vinníka či dokazovaním jeho viny, poisťovňa vám vzniknutú škodu za autosklo preplatí. Nie je to však až také jednoduché, najmä pri starších vozidlách, a bezplatné. Poisťovňa vám síce poskytne náhradu škody za poškodené čelné sklo, Vy však musíte zaplatiť spoluúčasť dohodnutú v poistnej zmluve.  Výšku spoluúčasti majú poisťovne rôznu, niekedy ide o 5 %, niekedy minimálne 20 % z vyplatenej náhrady.  Spoluúčasť tak tiež predstavuje nemalý výdaj.

Oprava autoskla z vlastného vrecka

Ak vám bolo poškodené autosklo vinou vozidla idúceho pred Vami, ale nemali ste možnosť ho zastaviť či inak prinútiť, aby si vodič za poškodené čelné sklo priznal vinu a nahlásil to svojej poisťovni zo svojho PZP, a nemáte uzatvorené ani pripoistenie na autosklo v rámci havarijného poistenia, oprava či výmena čelného skla bude pravdepodobne nutná z vášho vrecka. Priemerná cena za čelné sklo a jeho výmenu sa však pohybuje okolo 350 €, čo určite nie je zanedbateľná položka.  Aj v tomto prípade však máme pre vaše autosklo ešte ďalšie riešenie. Ten, kto si nechce hradiť autosklo a jeho výmenu z vlastných zdrojov, si môže poistiť aj poškodené čelné sklo cez produkt HORNET ASSIST HELP.

Viete ako čelné sklo opraviť či vymeniť výhodne?

Je tak len a len na vás, ako sa rozhodnete zabezpečiť vaše čelné sklo. Ak chcete aj havarijné poistenie, pripoistenie na autosklo určite využite. Ak však žiadne doplnkové pripoistenia nechcete a chcete si poistiť len vaše čelné sklo, samostatné poistenie autoskla HORNET ASSIST je tým pravým a výhodným poistením pre vás!

Zabezpečte si čelné sklo poistením od HORNET ASSIST

Samostatné poistenie čelného skla si môžete výhodne uzatvoriť na nepoškodené, ale i poškodené autosklo. Navyše maximálne výhodne, už od 19 € za rok. V rámci poistenia na čelné sklo získate ochranu pre vaše autosklo, bezplatnú opravu či výmenu, bezplatný mobilný servis aj poradenstvo.  Produkt je určený pre osobné, dodávkové i nákladné vozidlá, a tak ho môže využiť naozaj každý, kto má o čelné sklo a jeho zabezpečenie záujem. Neváhajte preto a ušetrite, aj cez poistenie na autosklo online!