0948 197 625
0918 462 422
0911 696 920
Facebook
LinkedIn

PO-PIA: 08:00-17:00

Existuje len jedna spoľahlivá ochrana pred výtlkmi

21.02.2018 | Autor: Netfinancie.sk

Výtlky – vie o nich každý, no málokto sa im dokáže aj včas vyhnúť. Pri väčšej rýchlosti dokážu tieto, často až niekoľkocentimetrové jamy značne poškodiť vozidlo, v horšom prípade aj spôsobiť nehodu. Podľa štatistík si to najčastejšie „odnesú“ pneumatiky, no poškodiť sa môže aj geometria, náprava, ložisko či uchytenie samotného kolesa. Pri dlhodobom jazdení po nekvalitnej ceste sa môžu poškodiť aj tlmiče auta. Ako sa teda brániť voči výtlkom a ako získať náhradu škody, keď už na ne narazíte?

Nie je výtlk, ako výtlk!

Za stav a zjazdnosť ciest zodpovedá správca cestnej komunikácie, od ktorého by ste mali v prípade škody žiadať aj jej náhradu. V praxi to však nie je také jednoduché. Na vine je Zákon o pozemných komunikáciách, ktorý jasne hovorí, že užívatelia na náhradu škody nemajú nárok, ak tá bola spôsobená stavebným stavom cesty. Pod stavebným stavom sa pritom myslí také množstvo výtlkov, ktoré nemožno odstrániť bežnou údržbou. Čiže ak je cesta posiata výtlkmi, máte smolu – spravodlivosti sa nedovoláte.

Ak je cesta viac-menej v dobrom stave a narazíte na ojedinelý výtlk, ani to ešte neznamená, že vám správca komunikácie škodu preplatí. Stačí totiž, že bol výtlk označený. Takýmto spôsobom je správca komunikácie krytý a jeho povinnosť hradiť vzniknuté škody mu tým odpadá. Náhradu škody teda môžete žiadať len vtedy, ak bol výtlk na ceste ojedinelý, nepredvídateľný a neoznačený. Aj tu si však treba zvážiť pre a proti, najmä ak treba volať políciu. Ak ste totiž išli neprimeranou rýchlosťou alebo ste zavolali hliadku ku škode, ktorej hodnota je nižšia ako 3 500 €, môžete nakoniec skončiť aj s pokutou.

TIP! Keď sa už výtlku nedokážete vyhnúť, namiesto brzdenia pridajte plyn. Tým odľahčíte prednú nápravu a pneumatika pri nabehnutí na výtlk neklesne tak hlboko. Naopak prudkým brzdením môžete nielen spôsobiť dopravnú nehodu, ale si aj preťažiť koleso.

Dá sa proti výtlkom vôbec chrániť?

Áno, dá. Vodiči dnes majú v zásade dve možnosti – uzatvoriť si pripoistenie výtlku v rámci PZP alebo si uzatvoriť havarijné poistenie. Hoci ide v oboch prípadoch o spoplatnenú službu, je to ešte stále jediná, relatívne spoľahlivá a rýchla možnosť, ako získať náhradu vzniknutej škody. Okrem toho, že sa vyhnete zbytočnej administratíve a prieťahom na súde, získate aj lepšiu ochranu vášho auta.

Pripoistenie k PZP

Každá poisťovňa poskytuje rôzne druhy pripoistení k PZP, pričom okrem výtlku si môžete pripoistiť aj stret so zverou, poškodenie skiel či úraz posádky. Pripoistenie výtlku si možno uzatvoriť v poisťovni Union a Generali, pričom obe kryjú škody spôsobené na disku a pneumatike. Pri výbere pripoistenia výtlku si treba všímať nielen rozsah jeho krytia, ktorý môže byť od poisťovne k poisťovni rozdielny, ale aj povinnosti pri dokladovaní poistnej udalosti. Niektoré poisťovne totiž vyžadujú volať políciu zakaždým, iné nie. 

Havarijné poistenie

Pre kvalitnejšiu ochranu si zvoľte havarijné poistenie auta, ktoré funguje ako skladačka. K základnému balíku si môžete uzavrieť aj rôzne pripoistenia.  Na rozdiel od pripoistenia k PZP, ktoré sa vzťahuje len na konkrétnu škodu, je pri havarijnom poistení poistná ochrana oveľa širšia. Pri výbere konkrétnej poisťovne si však treba vždy pozrieť aj výluky z poistenia. Niektoré poisťovne totiž nemusia samotné poškodenie pneumatík kryť, ak z rovnakej príčiny a v rovnakom čase nedošlo aj k inému poškodeniu poisteného vozidla.

Ako postupovať, keď už vznikla škoda?

1) Volajte infolinku poisťovne

Vždy sa najskôr poraďte s vašim poisťovateľom, ten vám najlepšie odporučí, či volať políciu a ako presne postupovať pri dokumentovaní škody a uplatňovaní si náhrady. Viete sa tiež informovať, či vám v rámci asistenčných služieb vozidlo opravia alebo odtiahnu do servisu.

2) Vyhotovte potrebnú dokumentáciu

Okrem fotografií výtlku a samotnej škody, je dobré spraviť aj fotky vozovky, miesta nehody či blízkeho okolia a vyplniť záznam o škodovej udalosti. Ideálne je, ak máte aj očitého svedka, ktorý potvrdí priebeh vzniku škody. V takom prípade si nezabudnite vypýtať kontaktné údaje.

3) Zavolajte políciu

Niektoré poisťovne vyžadujú privolanie polície bez ohľadu na výšku vzniknutej škody. Preto, ak si chcete byť istý, že vám poisťovňa škodu preplatí, vždy najskôr kontaktujte infolinku a overte si, či je vo vašom konkrétnom prípade privolanie polície skutočne nevyhnutné. 


Výhodné PZP s pripoistením výtlku si do niekoľkých minút nájdete vďaka našej online kalkulačke pre výpočet poistenia.