pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Viete, čo všetko vyriešite s poisťovňou online?

24.02.2022 | Autor: Katarína Zelinková

Digitalizácia je už v dnešnej dobe pre komerčné firmy samozrejmosť, a tak aj poisťovne rozširujú ponuku služieb, ktoré vybavíte z tepla svojho domova. Ešte viac k tomu prispela aj pandémia. Dnes už teda kvôli mnohým záležitostiam nemusíte vychádzať z domu, stačí si sadnúť za počítač, prípadne vytočiť zákaznícku linku vybranej poisťovne a nechať sa navigovať operátorom. Aké služby teda dokážete vybaviť bez zdĺhavých papierovačiek?

muž za notebookom

Online poistenie

Uzavrieť poistenie rôzneho druhu online a platiť platby elektronicky je už možné vo väčšine poisťovní. Platí to pre cestovné poistenie, poistenie do hôr, poistenie auta, poistenie majetku a nehnuteľností. Vďaka možnosti uzatvoriť poistenie online ušetríte nielen čas, ale aj peniaze, pretože ponuky si viete jednoducho porovnať a získať tak tú najvýhodnejšiu. Pri takomto poistení nie je potrebné tlačiť a podpisovať akékoľvek dokumenty. Poistná zmluva vzniká v momente, kedy poistenie zaplatíte, samozrejme, do termínu splatnosti.

O takomto vzniku poistnej zmluvy hovorí odborník na poistenie, Vladimír Cvik: „Samotný dátum splatnosti poistného je vždy uvedený v návrhu poistnej zmluvy a je to posledný deň na úhradu dohodnutej prvej splátky. Upozorňujem však, že tento dátum si každá poisťovňa určuje zvlášť - a to aj zvlášť pre jednotlivé produkty - a preto, ak jedna poisťovňa ho má 5 dní od začiatku poistenia, tak iná dáva klientovi na zaplatenie poistenia až 30 dní od jeho začiatku. V záujme klienta je, aby tento termín splatnosti dodržal. Online poistenie majetku a zodpovednosti sa podobne ako pri „papierových“ poistkách uzatvára obvykle na dobu neurčitú. Výnimkou sú krátkodobé poistenia na konkrétnu dobu, napr. cestovné poistenie alebo poistenie do hôr. Podstatnou výhodou je, že online poistenie môžete uzavrieť kedykoľvek, nie ste obmedzovaní sviatkami ani pracovnými hodinami v poisťovni a môžete si rýchlo a na jednom mieste s veľkým prehľadom porovnať viacero ponúk od mnohých poisťovní.“

banner PZP s maskotom

Hlásenie škodovej udalosti

Nehody, poškodené vozidlá v rámci poistenia auta, kalamitné škody na majetku v prípade poistenia nehnuteľností alebo úrazy a choroby v rámci cestovného poistenia môžete ohlásiť vyplnením online formulára a jeho zaslaním. Doplníte potrebné dokumenty, v prípade škôd na majetku si buď môžete urobiť obhliadku sami a odfotiť ich, alebo k vám vyšlú z poisťovne likvidátora. Vo väčšine prípadov sa však dá dohodnúť na kompletnom ohlásení škody elektronicky.

Majte prehľad o škodovej udalosti kedykoľvek

Šikovnou službou je tiež sledovanie vami nahlásenej poistnej udalosti online. Vo väčšine poisťovní už dnes funguje sledovanie jej stavu. Stačí, ak vložíte číslo poistnej udalosti do formulára na stránke a overíte si, v akom stave je aktuálne vaša škodová udalosť, prípadne môžete tiež doplniť chýbajúce dokumenty.

Výpoveď poistnej zmluvy

V záujme ochrany životného prostredia a skvalitnenia služieb pristúpili viaceré poisťovne aj k možnosti vypovedať poistnú zmluvu online, napríklad UNIQA, Kooperativa či Komunálna poisťovňa. Umožňujú to prostredníctvom klientskeho konta, online formulára alebo e-mailom. Vo väčšine prípadov je potrebné vložiť alebo pripojiť aj naskenovanú podpísanú výpoveď a ďalej príslušné doklady, ktoré preukazujú dôvod výpovede. V prípade výpovedi poistnej zmluvy PZP z dôvodu zmeny držiteľa akceptujú už všetky poisťovne, ak sa zašle e-mailom žiadosť o výpoveď s priloženým skenom technického preukazu, kde je táto zmena vyznačená. Za týchto okolností ide teda o výrazné uľahčenie pre klientov.

Hoci môžu nastať situácie, ktoré vyžadujú osobnú návštevu a podpis klienta, ponuka online služieb je dnes už veľmi rozsiahla. Ak teda nepatríte medzi konzervatívnych klientov, ktorí trvajú na osobnom kontakte, väčšinu vecí vybavíte pohodlne zo svojho gauča.


S čím všetkým vám pomôžeme online? Porovnanie cien produktov, uzatvorenie zmluvy, rady a tipy pri výpovedi či pri poistnej udalosti a mnohé ďalšie.