pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Ako bezpečne jazdiť po diaľnici

13.10.2023 | Autor: Katarína Zelinková

Pri jazde po diaľnici mnohí vodiči radi dupnú na plyn. Pritom stačí, aby šofér na pár sekúnd odvrátil zrak od cesty a prejde stovky metrov takmer na slepo. Nehovoriac o tom, že auto vo vysokej rýchlosti má podstatne dlhšiu brzdnú dráhu. Preto je dobré poznať zásady bezpečnej jazdy po diaľnici.

autá na diaľnici

Rešpektujte pravidlá vjazdu a opustenia diaľnice

Základná zásada správneho pripojenia na diaľnicu spočíva v tom, že musíte poriadne zrýchliť. Pripájací pruh je dostatočne dlhý a preto sa snažte využiť celú jeho dĺžku bez ohľadu na hustotu premávky. Pamätajte na to, že ak na jeho konci nebude dosť miesta na to, aby ste sa zaradili, autám v priebežnom pruhu musíte dať prednosť.

Keď sa budete chystať diaľnicu opustiť, je úplne zbytočné, aby ste začali brzdiť stovky metrov pred výjazdom. Do pravého jazdného pruhu by ste sa mali zaradiť najneskôr vtedy, keď spozorujete tabuľku, ktorá označuje 500 metrov k najbližšiemu výjazdu. Smerovku zapnite približne 300 alebo 250 metrov pred výjazdom, aby ste ostatným vodičom dali signál v dostatočnom časovom predstihu. Je to potrebné na to, aby sa šoféri v autách okolo vás mohli pripraviť na prípadne spomaľovanie či iné manévre.

Dodržiavajte najvyššiu povolenú rýchlosť

Minimálna rýchlosť pre jazdu na diaľnici na Slovensku je stanovená na 80km/h a maximálna rýchlosť je 130 km/h. Ak vám tento limit nestačí, máte smolu. Každý vodič je povinný dodržať najvyššiu povolenú rýchlosť a neprekračovať ju, pretože by vystavil nebezpečenstvu nielen seba, ale aj ostatných účastníkov premávky na diaľnici. V ostatných krajinách môže byť najnižšia a najvyššia povolená rýchlosť nastavená inak. Napríklad v Nemecku nie je najvyššia povolená rýchlosť na diaľnici stanovená vôbec.

Dbajte na správne využívanie jazdných pruhov

Na diaľnici platí, že sa jazdí v pravom pruhu a ľavý pruh je určený na predbiehanie. Takto to funguje nielen na dvojprúdových ale aj viacprúdových cestách. Toto pravidlo však mnohí vodiči nedodržiavajú. Veľmi často sa opakuje situácia, keď sa na ceste objaví kamión a takmer každé auto sa začne preraďovať do ľavého pruhu bez ohľadu na to, akú rýchlosť má na tachometri. Ak vašim úmyslom nie je kamión predbehnúť, určite sa do ľavého pruhu nepreraďujte a ostaňte v pravom. V prípade, že kamión chcete naozaj predbehnúť, v dostatočnom časovom predstihu zapnite smerovku a snažte sa preradiť iba vtedy, keď máte dosť miesta.

Dodržiavajte bezpečnú vzdialenosť

Pri jazde na diaľnici majte vždy na pamäti, že autá sa tu pohybujú podstatne vyššou rýchlosťou, než v meste alebo mimo obce. To znamená, že v prípade prudkého zabrzdenia budú mať oveľa dlhšiu brzdnú dráhu. Platí to pre každé auto, aj to vaše. Preto sa za každých okolností snažte dodržiavať bezpečnú vzdialenosť, lebo sa ľahko môže stať, že šofér pred vami bude musieť z nejakého dôvodu prudko spomaliť alebo zabrzdiť. To bude mať za následok, že spomaliť budete musieť aj vy, prípadne tiež zastaviť. No vo vysokej rýchlosti je to náročnejšie, preto je potrebné mať dostatočný odstup od vozidla idúceho pred vami. V opačnom prípade by mohlo prísť ku kolízii.

Pri predbiehaní buďte trpezlivý a ohľaduplný

Predbiehanie na diaľnici má svoje pravidlá. Zapamätajte si, že sa najskôr musíte pozrieť do spätného zrkadla, skontrolovať mŕtvy uhol, zapnúť smerovku, predbehnúť a potom sa zaradiť s dostatočným odstupom. Pravidlá cestnej premávky neurčujú, akou rýchlosťou sa má predbiehať, ale z logiky veci vyplýva, že by ste mali byť výrazne rýchlejší. Tento manéver môže na diaľnici robiť niektorým vodičom problém, a ak medzi nich patríte aj vy, buďte trpezlivý a snažte sa seba ani nikoho iného nevystaviť nebezpečenstvu.

Dobré vedieť: Predbiehanie sprava je zakázané! Za takýto manéver môžete dostať pokutu.

Pozornosť vždy venujte ceste pred sebou

Je jedno, či jazdíte po diaľnici, v meste alebo medzi obcami, telefón vodičovi do ruky nepatrí. To isté platí aj pre tablety a ďalšie zariadenia, ktoré by mohli narušiť vašu pozornosť. Tiež je potrebné dodržať zásadu, že osoba za volantom by nikdy nemala spustiť oči z cesty pred sebou, teda neotáčať sa ani neobzerať. Môže sa stať, že budete na diaľnici prechádzať okolo dopravnej nehody a bude vás zaujímať, čo sa stalo. Okolo zabezpečeného miesta kolízie sa však vždy snažte prejsť plynulo bez toho, aby ste zdržiavali premávku.

Pri dlhej ceste si robte prestávky

Ak musíte absolvovať niekoľkohodinovú cestu, je to záťaž nielen na psychiku, ale aj pre vaše telo. Preto dbajte na pravidelné prestávky a dostatočný prísun tekutín. Tiež nie je dobré, aby ste boli hladný alebo naopak, príliš najedený. Počas prestávky je dobré sa trochu ponaťahovať a poprechádzať, napiť sa vody, niečo ľahké zjesť a tiež navštíviť toaletu.

Zapamätajte si postup pri dopravnej nehode

Vyššie sme vám vysvetlili, čo máte robiť, ak prechádzate okolo dopravnej nehody, ktorá je zabezpečená, teda je na ceste vyložený výstražný trojuholník, prípadne sú na mieste už aj záchranné zložky. Situácia je iná, ak ste medzi prvými kto okolo autonehody prechádza. Vtedy máte povinnosť zastaviť a poskytnúť prvú pomoc. Najlepšie bude, ak sa dôsledne oboznámite s týmto postupom pri dopravnej nehode. Je dobré ho dodržať nielen pri nehode na diaľnici, ale aj pri autonehodách na ostatných typoch ciest.

Vystupovanie z auta má svoje pravidlá

Je zakázané vstupovať na vozovku diaľnice. Vystúpiť z auta môžete iba vtedy, ak prišlo k dopravnej nehode. V takom prípade najskôr skontrolujte okolie a vystúpte z auta len v prípade, keď ste si istý, že sa na vás nerúti auto.

Ak prišlo k poruche auta, je dôležité, aby ste v panike nezačali dramaticky brzdiť. Snažte sa presunúť do odstavného pruhu, zapnite výstražné svetlá a pomaly spomaľujte. Ak sa v aute s vami nachádzajú ďalší ľudia, po zastavení auta by mali vystúpiť a prejsť za zvodidlá. Vodič si musí obliecť reflexný odev a výstražný trojuholník umiestniť do vzdialenosti 200 metrov od auta. Následne privolajte pomoc, napríklad diaľničnú patrolu.

TIP: Ak si pri poruche vozidla alebo nehode na diaľnici nebudete istý, čo máte robiť, môžete kontaktovať asistenčnú službu poisťovne, v ktorej máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie. Operátorovi popíšte, čo sa stalo a riaďte sa jeho pokynmi.


Hľadáte najlacnejšie PZP? Delí vás od neho len pár kliknutí! Vyskúšajte našu kalkulačku povinného zmluvného poistenia ešte dnes!