pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

10 vecí, ktoré toto leto určite robiť nemôžete

16.07.2020 | Autor: Katarína Zelinková

Leto je obdobie získavania nových zážitkov. Reč nie je len o cestovaní na dovolenku, ale aj ďalších aktivitách. Smutnou správou však je, že počas tohto leta si mnohé z nich neužijete. Toto je zoznam 10 vecí, ktoré môžete zo svojho tohtoročného letného plánu vyškrtnúť.

Žena so šnorchlom a rúškom pri mori

1.      Cestovať do Chorvátska na „blind“

Dovolenka pri „slovenskom mori“ je aj napriek súčasnej situácii možná. Má však svoje obmedzenia. Mnohí Slováci do Chorvátska radi jazdia naslepo, teda bez toho, aby mali dopredu zarezervované ubytovanie. Tento rok to však možné nebude. Chorvátsko zaviedlo v rámci bezpečnostných opatrení aj povinnosť preukázať sa vypísaným formulárom, kde bude uvedená lokalita, v ktorej sa dovolenkári budú zdržiavať a kde budú ubytovaní. Dovolenkovanie v Chorvátsku teda zakázané nie je, musíte si však dopredu zarezervovať ubytovanie.

2.      Neobmedzene cestovať po svete

V dnešnej dobe máme voľnosť a slobodu pri cestovaní ako nikdy predtým. Momentálne to však až tak úplne neplatí, pretože mnohé štáty na svete ešte stále bojujú s pandémiou koronavírusu. Predtým sme mohli cestovať v podstate kamkoľvek, stačilo nájsť vhodné dopravné spojenie a ubytovanie. Dnes je potrebné overiť si, či je možné do vybranej krajiny vycestovať, ako sa tam dostať a tiež aké bezpečnostné opatrenia daná krajina zaviedla. Najistejšie sú momentálne susedné štáty a známe dovolenkové destinácie. Vo všeobecnosti sa však stále odporúča necestovať.

3.      Zabávať sa v preplnenom bare alebo klube

Súčasné obmedzenia sa prejavili aj na nočnom živote. Bary a kluby síce otvorené sú, majú však obmedzenia na počet osôb, ktoré sa v nich môžu nachádzať. Tiež je tu dôležité dodržiavať bezpečnostné opatrenia a dodržiavať zásady hygieny. Nočná zábava tento rok nebude ani zďaleka taká, ako ju poznáme. Je však možné, že mnohí práve takúto zmenu privítajú, keď v nočných podnikoch nebude „hlava na hlave“.

4.      Zaplniť športové štadióny

Športové zápasy patria medzi obľúbené podujatia pre verných fanúšikov. Zaplnených štadiónov sa toto leto športovci nedočkajú, pretože bezpečnostné nariadenia nepustia. Ak sa podujatia zúčastní viac ako tisíc ľudí, organizátori im musia zabezpečiť šachovnicové sedenie. Takýmto spôsobom sa tribúny naplnia maximálne na 50 % z celej kapacity štadióna. Preto si bujaré skandovanie na štadiónoch spolu s ostatnými fanúšikmi počas tohto leta budete musieť odpustiť.

5.      Navštíviť väčšie jarmoky a iné podujatia

Plánovali ste sa zúčastniť známych veľkých eventov, ako sú napríklad Medzinárodné letecké dni SIAF? Zrejme už viete, že sú zrušené. Rovnako to bude aj na jeseň s obľúbenými veľkými jarmokmi a vinobraniami, ktoré sú populárne vo vinohradníckych častiach Slovenska. Väčšina miest, kde sa tieto udalosti organizujú, už ohlásila ich zrušenie. Kolotoče, cigánsku v žemli alebo prechádzku medzi stánkami si tento rok počas babieho leta vo veľkom neužijete.

6.      Ležať na preplnenej pláži

Pláže v známych letoviskách tento rok asi nebudú zívať prázdnotou, jednoznačne však na nich veľa ľudí nenájdete. Mnohí sa tento rok rozhodli dovolenkovať doma a necestovať k moru. Ďalším dôvodom sú aj bezpečnostné opatrenia, podľa ktorých musí mať každý človek na pláži dostatok miesta. Túto zmenu možno veľa dovolenkárov privíta, keď si chvíle pri mori budú môcť užiť vo väčšom súkromí.

7.      Užiť si wellness a hotelové služby bez obmedzení

Príjemné chvíle sa dajú stráviť aj v hoteloch a pri oddychových procedúrach. Ani to však tento rok nebude také ako predtým. Tiež sa tu stretnete s prísnymi hygienickými opatreniami. Vo wellnessoch je obmedzený počet osôb, ktoré môžu naraz vstúpiť do sáun alebo bazénov. V niektorých hoteloch sú napríklad zrušené švédske stoly a v spoločných priestoroch budete musieť nosiť rúško a častejšie si dezinfikovať ruky.

8.      Pozrieť si film, ktorý sa pre pandémiu nenatočil

Pandémia koronavírusu zasiahla aj filmový svet. V dôsledku opatrení pred šírením nákazy COVID-19 bolo odložené alebo zrušené natáčanie viacerých dlho očakávaných filmov a seriálov. Veľa z nich malo mať premiéru už toto leto. A ako už býva zvykom, mnohé natáčania boli preložené až na budúci rok.

9.      Zúčastniť sa veľkých medzinárodných podujatí

Legendárny Oktoberfest alebo veľký Medzinárodný autosalón v Ženeve sú jedny z mnohých celosvetovo známych podujatí, ktoré sa tento rok neuskutočnia. Ak ste plánovali účasť na podobnom podujatí v zahraničí, do konca tohto roka niečo také nebude možné. Všetky tieto veľké udalosti, kde sa naraz stretnú tisíce ľudí, sú z bezpečnostných dôvodov zrušené.

10. Užiť si leto bez rúška a dezinfekčného gélu

Väčšina prísnych opatrení, ktoré bolo potrebné počas uplynulých mesiacov dodržiavať, je už minulosťou. Povinnosti prekrytia úst a nosa v interiéroch a častého dezinfikovania rúk však stále platia a pravdepodobne to tak ostane ešte veľmi dlho. Nosenie rúška vo vysokých teplotách a neustále používanie dezinfekčných gélov je otravné zvlášť v lete, keď najradšej chodíme „na ľahko“. Preto je dobré si pripomenúť, že rúško chráni toho, kto ho nosí a tiež ľudí okolo neho a zároveň pomáha zastaviť šírenie nákazy.

Netreba si robiť ilúzie o tom, že letná dovolenka v roku 2020 bude rovnaká ako tie ostatné. Obmedzenia a bezpečnostné opatrenia mnohým spôsobujú stres a znižujú komfort pri cestovaní a pobyte v zahraničí. Treba však myslieť na to, že všetky tieto nariadenia majú svoj význam a musíme ich dodržiavať preto, aby sme zabránili šíreniu nákazy COVID-19. Tento rok máme pri dovolenkovaní obmedzené možnosti, to však neznamená, že si chvíle voľna nemôžeme užiť. Možno teraz je ten správny čas vyskúšať niečo nové a nájsť si čas na všetky ostatné veci, ktoré sme dlho odkladali. Dobrou voľbou je aj stráviť leto na Slovensku a navštíviť slovenské hory. V prípade, že sa rozhodnete vycestovať do horských oblastí a užiť si turistiku, horolezectvo alebo iné aktivity, myslite aj na poistnú ochranu. Poistenie do hôr by vám preto vo vašej výbave na dovolenku na Slovensku nemalo chýbať.

Ak sa však rozhodnete vycestovať do zahraničia, nezabudnite na cestovné poistenie. Bude vás chrániť v prípade rôznych nepríjemností a na trhu sú dokonca aj také poisťovne, ktoré vám preplatia liečebné náklady v prípade, že sa nakazíte koronavírusom. V neposlednom rade pre vás budú užitočné aj informácie o tom, ako sa pripraviť na vycestovanie do zahraničia. Všetko dôležité sa dočítate v našom článku. Cestujte bezpečne a nič nepodceňujte. Tak si zaručíte, že vaša dovolenka bude naozaj plná oddychu a bez komplikácii.