pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Povinné zmluvné poistenie na rok 2011

27.10.2010 | Autor: Netfinancie.sk

Povinné zmluvné poistenie je zasa po roku „v kurze“. Potom, ako v roku 2009 začala ponúkať zákonné poistenie desiata poisťovňa Union, sa predpokladalo, že slovenský trh PZP je nasýtený ponukou poisťovní a cenové vojny ostatných rokov sú minulosťou.

Kedže ceny PZP na Slovensku sú nižšie ako v okolitých krajinách a krajinách EÚ, očakávala sa konsolidácia trhu a mierny rast predpísaného poistného. Tieto predpoklady však pre najbližšie obdobie môže zmeniť vstup poisťovne Genertel, ktorá chce ponúkať povinné zmluvné poistenie online.

Aké ceny PZP môžeme očakávať?

Podľa zákona o povinnom zmluvnom poistení majú poisťovne povinnosť zverejniť výšku poistného a všeobecné poistné podmienky na nasledujúci rok do 31. októbra. Netradične skoro (už v prvej polovici októbra) tak urobila ČSOB poisťovňa a poisťovňa Wüstenrot. Zo zverejnených cenníkov poisťovní vyplýva, že ich hlavným záujmom je udržať si existujúcich klientov, ktorým by sa ceny PZP v ďalšom roku zmeniť nemali. Pre nových klientov majú obe poisťovne štandardne dobrú ponuku predovšetkým pre starších vodičov (nad 26 rokov) a menšie vozidlá s nižším výkonom. U oboch poisťovní však platí, že povinné zmluvné poistenie na rok 2011 je mierne vyššie, ako v tomto roku.

Doteraz zverejnené ceny PZP potvrdzujú, že napriek vstupu nového hráča na trh pravdepodobne už dozrel čas na zastavenie znižovania sadzieb zákonného poistenia, ktoré sa znižuje už od roku 2004. Povinné zmluvné poistenie nie je pre poisťovne všeobecne ziskovým produktom a ďalšie znižovanie poistného by nemohlo pokryť rastúce náklady na škodovosť a poistné plnenia.


Porovnajte si ponuky poisťovní a zistite najlepšiu cenu.