pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

OTP banka odchádza zo Slovenska

23.01.2020 | Autor: Katarína Zelinková

V dôsledku slabej konkurencieschopnosti sa rozhodla OTP banka odísť zo Slovenska. Kto sa stane jej nástupcom a čo všetko sa pre jej klientov zmení?

Už dlhšie sa špekulovalo o tom, že maďarská OTP banka chce opustiť náš trh. Tieto dohady nakoniec potvrdil Sándor Csányi, predseda Predstavenstva OTP, na tlačovej konferencii v Slovinsku. Hlavným dôvodom tohto rozhodnutia je jej neúspešná snaha o zvýšenie trhového podielu a dlhodobá nízka konkurencieschopnosť. Banka plánuje svoj odchod zavŕšiť do konca jari tohto roku, pričom jej nástupca zatiaľ nie je známy.

Klienti sa báť nemusia

OTP banka naďalej poskytuje svoje služby v plnohodnotnom rozsahu a bude tak pokračovať až kým sa neukončí prevod na nového vlastníka. Ani potom sa nič nezmení, takže klienti nemusia mať strach o svoje pôžičky, vklady či úspory. Počas svojho pôsobenia na slovenskom trhu uskutočnila OTP banka viac ako desať akvizícii s inými bankami, pričom žiadna z týchto zmien nijakým spôsobom nenarušila poskytovanie služieb a obsluhu klientov.

Maďarská pobočková sieť zvažovala odchod zo Slovenska už pred desiatimi rokmi, tieto plány však zastavila globálna finančná kríza. Konečné rozhodnutie o odchode, ktoré však už nebolo žiadnym prekvapením, nakoniec padlo v tomto roku. OTP banka za uplynulé roky nedokázala zvýšiť podiel na našom trhu nad tri percentá a vykazovala stratu, ktorú pre rok 2018 vyčíslila na 3,97 milióna eur. Klesal jej aj počet klientov a každoročné tržby.

O budúcom vlastníkovi sa ešte rokuje

Otáznik ešte visí nad nástupcom banky. O jej aktíva prejavilo záujem niekoľko konkurentov, a to konkrétne skupina Penta, tiež Tatra banka, ktorá patrí pod rakúsku skupinu RBI Group, a aj ČSOB, ktorú vlastní belgická skupina KBC. V súčasnosti však stále prebiehajú rokovania a o ďalšom postupe sa rozhodne až po riadnom zhodnotení všetkých záväzných ponúk.

Odchod jednej banky a jej následné prevzatie inou pritom nebude mať na našom trhu premiéru. V roku 2016 bola ZUNO banka odpredaná Tatra banke a celý prechod na nového vlastníka prebehol bezbolestne. Klientom sa žiadne podmienky nezmenili a tiež im v súvislosti s prechodom nevznikli žiadne nové povinnosti. Podobné riešenie možno očakávať aj v tomto prípade.