pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Toto sú najlepší zamestnávatelia roka 2018

26.02.2019 | Autor: Katarína Zelinková

Technologická spoločnosť Profesia je jednou z najznámejších firiem, ktorá sa na Slovensku zaoberá trhom práce. Už sedem rokov každoročne organizuje anketu Najatraktívnejší zamestnávateľ a inak tomu nebolo ani tento rok.

Vyše 13-tisíc hlasujúcich rozhodovalo o najlepších zamestnávateľoch za rok 2018. Hodnotených bolo desať kategórií, v ktorých bolo nakoniec nominovaných až 196 spoločností.

Na čom zamestnancom pri výbere povolania najviac záleží?

Anketa priniesla aj tento rok hodnotné výsledky pre všetkých zamestnávateľov. Podľa výsledkov sa ľudia pri výbere zamestnávateľa rozhodujú najmä podľa faktorov, ako je sila a známosť značky či dobré meno spoločnosti. Dôležitým faktorom je prirodzene aj výška platového ohodnotenia, kvalita produktov a služieb, zamestnanecké benefity a kolektív. 

Výsledky ankety poukázali na fakt, že kolektív a ľudia, s ktorými zamestnanci prichádzajú v práci do styku, sú rovnako dôležitíako výška platu . Povinnosť zamestnávateľov zverejňovať výšku mzdy v pracovných ponukách síce podnietila diskusie o mzdách, stále to však nie je najdôležitejší faktor, ktorý určuje spokojnosť v práci. Podstatné je aj to, aby boli pracovníci v zamestnaní obklopení ľuďmi, s ktorými si rozumejú.

Podľa ankety len 300 zo všetkých hlasujúcich sa chce aktívne podieľať na chode a smerovaní zamestnávateľov. Výsledky ankety tak poukazujú na jeden zo zásadných problémov v našej spoločnosti, kde ľudia nie sú spokojní a zároveň nie sú ochotní niesť zodpovednosť a aktívne sa podieľať na zmenách. Na trhu práce sú však najviac žiadaní práve tí pracovníci, ktorí nemajú iba skúsenosti, ale aj soft skills, teda sa chcú učiť novým veciam, sú asertívni, neboja sa prevziať zodpovednosť a vedia sa rýchlo rozhodovať.

Víťazi v jednotlivých kategóriách

Obchod a služby

Víťazom v tejto kategórii sa stal Kaufland, ktorý zamestnancom poskytuje služobné auto aj na súkromné účely, dni dovolenky navyše a samozrejmosťou je aj jazykové vzdelávanie. Vlani v tejto kategórii zvíťazil Lidl, ktorý tentokrát skončil druhý. Tretie miesto obsadil Martinus.

Cestovný ruch, gastro a hotelierstvo

Prvenstvo tentokrát získal McDonald´s, ktorý svojim zamestnancom poskytuje benefity ako možnosť sabbaticalu (voľno na dlhšie obdobie - mesiace, príp. aj rok) či pracovnej prestávky pre kľúčových zamestnancov, preplácanie športových aktivít alebo odmena za hospodárske výsledky. McDonald´s sa snaží prichádzať s inováciami nielen v oblasti produktov, ale tiež aj s inováciami v customer service a vo vzdelávaní zamestnancov. Druhé miesto obsadilo Best Properties a.s. a tretie miesto zasa Grand Hotel Kempinski High Tatras.

Centrá zdieľaných služieb

Tento rok získala prvenstvo poisťovňa UNIQA s jej centrom zdieľaných služieb UNIQA Group Service Center. Zamestnanci tam majú garantovaný 13. a 14. plat, hradené jazykové kurzy alebo flexibilný pracovný čas. Na druhom mieste sa umiestnil Henkel a tretie miesto obsadila spoločnosť Dell. 

Médiá

Spomedzi firiem, ktoré pôsobia v oblasti médií, sa najatraktívnejším zamestnávateľom stala RTVS. Verejnoprávna televízia sa o tento post uchádzala s odôvodnením, že ponúka zaujímavú prácu v kreatívnom a jedinečnom prostredí a zároveň v nej svoju profesionálnu kariéru začínali mnohé známe osobnosti. Na druhé miesto sa prebojovala televízia Markíza a tretie skončilo vydavateľstvo News and Media Holding.

Nemocnice a zdravotná starostlivosť

Výsledky v tejto kategórii boli na prvých dvoch miestach totožné s predchádzajúcim rokom. Prvenstvo obhájila lekáreň Dr.Max, ktorá zamestnancom poskytuje napríklad príspevok na bývanie, jazykové vzdelávanie alebo príspevky pri pracovných a životných jubileách. Na druhom mieste sa umiestnila sieť ProCare Svet Zdravia a bronzové miesto sa ušlo Národnému onkologickému ústavu. 

Výroba a priemysel

Rovnako ako minulý rok obsadil Slovnaft prvé miesto. Svojim zamestnancom poskytuje početné benefity, ako napríklad preplatené sick days, 13. a 14. plat či jazykové vzdelávanie. Druhé miesto získala Východoslovenská energetika a na treťom mieste v tejto kategórii sa umiestnil Jaguar Land Rover.

IT a telekomunikácie

Na prvom mieste sa v tejto kategórii umiestnila firma T-Systems, ktorá svojim zamestnancom poskytuje aj také benefity ako masáže na pracovisku, dovolenku navyše alebo hradené vzdelávanie. Druhé miesto obsadila firma Fpt Slovakia a na treťom mieste skončil Eset.

Doprava a logistika

Najatraktívnejším zamestnávateľom pre rok 2018 sa v tejto kategórii stala spoločnosť Kuehne + Nagel Slovensko, ktorá v súčasnosti zamestnáva viac ako 150 ľudí v Bratislave, Dubnici nad Váhom, Senci a Košiciach. Firma svojich zamestnancov zapája do dobrovoľníckych aktivít, prepláca im kartu Multisport a poskytuje príspevky pri životných udalostiach alebo sick days. Na druhom mieste skončila tento rok Železničná spoločnosť Slovensko a tretie obsadilo Letisko M. R. Štefánika v Bratislave.

Bankovníctvo, financie a poisťovníctvo

V tejto kategórii zvíťazila Slovenská sporiteľňa. Najväčšia banka na Slovensku svojim zamestnancom ponúka benefity v podobe nadštandardných zdravotných prehliadok, možnosti práce z domu a rôznych foriem vzdelávania, stáží a pod.. Druhé miesto obsadilo Swiss RE a tretie Poštová banka.


Ste zamestnancom a máte záujem o poistenie zodpovednosti za škodu?