pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Najatraktívnejší zamestnávatelia roku 2014 sú už vonku

19.02.2015 | Autor: Netfinancie.sk

Koncom januára sa už po tretíkrát odovzdávali ocenenia Najatraktívnejší zamestnávateľ, ktoré pravidelne organizuje spoločnosť Profesia v spolupráci s mesačníkom Forbes. Do ankety sa v tomto roku zapojilo viac ako šesťtisíc Slovákov, a to nielen prostredníctvom online dotazníkov, ale aj klasického dopytovania, ktoré zabezpečila agentúra Focus. Ako ukázali tohtoročné výsledky, pri každom zamestnávateľovi je aj naďalej okrem silnej značky dôležitá najmä starostlivosť o vlastných zamestnancov.

Zasa raz Google!

Do prieskumu za rok 2014 bolo zapojených celkovo až 158 nominovaných firiem a hodnotilo sa hneď niekoľko faktorov, ako napríklad pracovná náplň, sila značky, kariérny rast, pracovné prostredie, kolektív, štýl vedenia spoločnosti, možnosť sebarealizácie a tvorivosti, pracovná istota či vplyv jednotlivých pozícií. Za najdôležitejšie faktory považujú účastníci prieskumu najmä  zaujímavú pracovnú náplň a charakter práce (30 % účastníkov), silu značky (13 %) a možnosť kariérneho rastu (11 %). Podobne, ako v predchádzajúcich dvoch rokoch, aj v tomto roku sa absolútnym víťazom stala spoločnosť Google Slovensko, o ktorej je známe, že svojim zamestnancom  poskytuje pomerne veľký priestor na sebarealizáciu a tvorivosť. V jej prospech zahlasovalo 7,62 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila spoločnosť Volkswagen Slovakia, ktorá si v porovnaní s rokom 2013 polepšila o jednom miesto. V porovnaní s Google-om jej chýbalo len nepatrné percento bodov, získala totiž 7,48 % hlasov. Táto spoločnosť je podľa hlasujúcich zaujímavá najmä z hľadiska platových podmienok a benefitov, no ponúka tiež pracovnú istotu, tradície a rovnako ako Google predstavuje silnú značku, ktorej ľudia dôverujú. Tretie miesto obsadila s 3,16 % hlasov spoločnosť ESET, ktorá sa do top trojky najlepších zamestnávateľov prebojovala po prvýkrát. Opäť to bolo najmä silné meno, ale aj kvalitné služby, ktoré ľudia na tejto firme oceňujú najviac. Na štvrtej priečke sa umiestnila spoločnosti J&T, nasledovala ju špedičná spoločnosť DHL Express, kníhkupectvo Martinus.sk, sieť hotelov Kempinski Hotels, a desiatku najlepších uzatvorili Policajný zbor, Slovenský plynárenský priemysel, a.s. a Národná banka Slovenska.

Niektoré odvetvia lákajú viac, iné menej

Hlasovať za najatraktívnejšieho zamestnávateľa bolo možné vo viacerých oblastiach podnikania. Účastníci prieskumu si mohli zvoliť potenciálneho zamestnávateľa z oblasti cestovného ruchu, hotelierstva a gastronóme, dopravy, špedície a logistiky, financií, bankovníctva a poisťovníctva, IT a telekomunikácií, obchodu, priemyselnej výroby, stavebníctva či štátnej správy. Okrem výberu konkrétnej firmy a dôvodov, podľa ktorých sa pre danú firmu rozhodli, tak mohli respondenti uviesť aj preferujúce odvetvie. Najviac ľudí v prieskume uviedlo, že by najradšej pracovali v priemysle, druhou najžiadanejšou oblasťou sa stali informačné technológie a telekomunikácie, a tretie miesto získal obchod. 

Umiestnenie spoločností v rámci konkrétneho odvetvia | zdroj: Profesia.sk