pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Motoristi pozor! Poistky za autá zdražejú!

03.08.2007 | Autor: Netfinancie.sk

Povinné zmluvné poistenie (PZP) automobilov budúci rok zdražie. Vodiči, ktorí mali uzavretú zmluvu na tzv. technický rok, už teraz dostávajú nové predpisy. A tie sú vyššie asi o 10 percent. Motoristi, ktorí dostali od poisťovní na začiatku „akciové“ zmluvy, budú musieť do peňaženky načrieť hlbšie. A to aj napriek tomu, že nemali nehodu.

Obľúbená finta motoristov, zmena poisťovne pri uzatváraní povinného zmluvného poistenia, sa už nemusí vyplatiť. Od budúceho roku začnú platiť nové limity poistného krytia, ktoré by sa mohli premietnuť do poistky. Oslovené poisťovne síce tvrdia, že kvôli limitom sumy za poistky hore nepôjdu, celkovo si však motoristi priplatia asi 10 percent.

„Klientom zväčša prichádzajú dva druhy nových predpisov poistného. Buď s potvrdením ceny spred roka, alebo miernym zvýšením menej ako 10 %. To je logickou reakciou na všeobecný rast cien produktov. Týka sa to najmä vodičov, ktorí nemali žiadnu škodovú udalosť,“ povedal Vladimír Cvik, výkonný riaditeľ spoločnosti Netfinancie, zaoberajúcej sa povinným zmluvným poistením.

Prečo poisťovne zvyšujú klientom ceny PZP?

Niektoré poisťovne však v niektorých „kubatúrach“ zvýšili cenu aj o päťdesiat percent, a to aj v prípade, keď vodič nemal nehodu. „Ide o „akciové“ zmluvy. Vodiči pri vstupe do poistenia získali veľmi výhodné podmienky. Teraz už tieto ceny poistného v tej istej poisťovni mať nemusia,“ dodal Cvik.

Ak motoristom takýto návrh zmluvy prišiel, môžu sa obrátiť priamo na poisťovňu alebo finančného sprostredkovateľa, ktorý im môže dohodnúť výhodnejšie podmienky. „Nie vždy však klienti dostanú oznámenie o výške poistného na ďalší rok od poisťovne korektne včas. Niektorí vodiči ho dostanú až v čase, keď im plynie zákonná šesťtýždňová výpovedná lehota a nemajú tak možnosť vybrať si poisťovateľa s výhodnejšími podmienkami.

Sú však aj také, ktoré návrhy posielajú dva mesiace dopredu. Ak s návrhom ceny klient nesúhlasí, môže podať výpoveď zmluvy a vybrať si lacnejšie poistenie vozidla v inej poisťovni,“ zdôraznil Cvik. Netfinancie neočakáva, že by nastal významný nárast cien. „Trh je vysoko konkurenčný a očakáva sa príchod poisťovne Axa. Aj vlani sa všeobecne hovorilo o 8- až 10-percentnom náraste, ale nakoniec sa zhruba kopírovali ceny z roku 2007.“ Vlani sa na povinnom zmluvnom poistení vybralo 10 miliárd Sk (331,93 mil. €).

Čo sa mení?

Od 1. januára začnú platiť nové limity poistného krytia. Z doterajších 19 miliónov Sk za každého zraneného alebo usmrteného stúpne limit za jednu škodovú udalosť bez ohľadu na počet zranených alebo mŕtvych na 2,5 milióna € (75,3 milióna Sk). Minimálny limit poistného krytia za hmotnú škodu sa zvyšuje z 5 miliónov Sk na 500 000 € (15 miliónov Sk) na jednu škodovú udalosť.

Drahšie auto, mladý vodič s nehodou
20-ročný motorista z Bratislavy, bezdetný, tento rok spôsobil nehodu, vodičský preukaz má dva roky, ročne najazdí 10 000 km a nemá v poisťovni uzavreté iné poistenie. Vlastní auto Volkswagen Passat 2,0 TDI s rokom výroby 2006.

Obdobie

Sk

Poistka v roku 2007

21 275 Sk

706,20 €

Poistka v roku 2008

31 913 Sk

1 059,32 €

Rozdiel (až 50 %)

+10 638 Sk

353,12 €