pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Daň z podlažia domácnosti nezaťaží

30.06.2017 | Autor: Netfinancie.sk

Témou číslo jeden pre všetkých majiteľov domov bola aktuálne daň z podlažia, ktorú sa poslanci rozhodli zaviesť v rámci novely zákona o miestnych daniach. Nakoniec to však dopadlo inak.

Pred pár dňami sa na verejnosť dostala informácia, že prvým čítaním v parlamente prešiel návrh, aby každý majiteľ rodinného domu platil daň za každé podlažie svojho domu. Nešlo by o výpočet dane na základe zastavanej plochy, ako je tomu teraz, ale na základe celkovej úžitkovej plochy. Tým, ktorí majú dvojposchodové domy, by sa daň napríklad zvýšila dvojnásobne. Majiteľom s pivnicami dokonca až trojnásobne. Niet sa preto čo čudovať, že plánovaný návrh, ktorý podporilo dostatok poslancov, vzbudil u ľudí nesúhlas a mnohí verejne proti nemu protestovali.

Vypočuli hlas ľudu

Práve na základe protestov a argumentov bežných ľudí sa predkladatelia rozhodli a návrh v uvedenej podobe stiahli. Ako sa vyjadrili, urobili tak z dôvodu, že „načúvajú ľuďom a svojim voličom“. Keďže ďalej už nemá návrh dostatočnú podporu, nemôže prejsť do ďalšieho čítania a na schválenie. Otázkou len zostáva, či bolo nutné takto rozhnevať ľudí, keďže úspech tohto návrhu bol od začiatku v nedohľadne.

Pre podnikateľov a developerov to neplatí!

Poslanci síce upustili od zvyšovania dane pre domácnosti, podnikateľov a developerov sa to však týkať nemá. Plánová zmena pre nich platí aj naďalej. Vlastníci viacpodlažných budov využívaných na podnikanie tak budú, po schválení tejto novely, platiť daň za každé podlažie. Až po finálnom schválení však bude jasné, či sa tento návrh dostane do praxe v takomto znení alebo sa bude ešte upravovať.