0948 197 625
0918 462 422
0911 696 920
Facebook
LinkedIn

PO-PIA: 08:00-17:00

Cestovanie za snehom či slnkom počas vianočných sviatkov?

14.12.2020 | Autor: Eva Majerská

(Aktualizované: 2.1.2021) V súčasnosti sa už viaceré lyžiarske strediská na Slovensku tešia zo zasnežených svahov. Znamená to ale, že sa môžeme pripravovať na lyžovačku? Aká je situácia v našich a okolitých lyžiarskych strediskách a celkovo v zahraničí?

lyžiarka v kabíne lanovky

Tak ako v lete, ani dovolenka v zime nebude taká, ako ju poznáme z minulosti. Druhá vlna pandémie Covid-19 ovplyvňuje aj naďalej všetky oblasti života vrátane cestovania a turizmu.

Aká bude lyžovačka u nás?

Na Slovensku sa lyžiarske strediská otvárajú dnes, t.j. 14.12.2020, rovnako ako aj ubytovacie zariadenia. Takže dovolenka na horách zatiaľ bude možná. Podmienkou vstupu do oboch je však negatívny antigénový alebo PCR test nie starší ako 72 hodín pre všetky osoby staršie ako 10 rokov. V praxi to znamená, že ak sa chystáte na dlhšiu lyžovačku, musíte si zistiť, kde najbližšie sa budete môcť znova otestovať. Niektoré strediská to návštevníkom uľahčia a pripravili odberové miesta v rámci nich.

Čo navyše platí na svahu a v lyžiarskom stredisku?

 • vstup do kabíny lanovky len pre max. 1 osobu alebo ľudí z jednej domácnosti;
 • všetci zamestnanci musia mať prekryté ústa a nos;
 • prísne hygienické opatrenia, navyše dezinfikovanie hygienických zariadení každú hodinu;
 • reštaurácie a bary budú fungovať len formou výdaju cez okienko, v rámci ubytovacieho zariadenia sa bude strava podávať len na izbu.

Pri lyžovačke na slovenských horách určite nezabudnite na poistenie na hory.

POZOR ZMENA: Na základe predĺženia lockdownu a sprísnenia opatrení prišlo od 1.1.2021 k zatvoreniu všetkých lyžiarskych stredísk na Slovensku, a to zatiaľ do 24.1.2021. Rovnako sa zatvorili hotely a ubytovacie zariadenia, pričom platí, že ubytovaní hostia môžu svoje pobyty dokončiť, nesmú sa však predlžovať ani prijímať noví hostia.

Lyžovačka v alpských strediskách

Rakúsko má lockdown do 24.12.2020

Do uvedeného dátumu sú zatvorené aj všetky lyžiarske strediská v krajine. Po Vianociach sa situácia mení, ale len pre miestnych obyvateľov. Na jednodňové lyžiarske výlety môžu ísť len Rakúšania, pričom hotely zostávajú zatvorené minimálne do 7.1.2021. Gastronómia funguje rovnako ako u nás, a to len formou „jedla so sebou“.

Pravidlá v rakúskych lyžiarskych strediskách:

 • nutnosť používania rúšok;
 • odstup v radoch na vlek min. 1 m;
 • pravidlá neobmedzujú celkový počet lyžiarov, môže si to však obmedziť samotné stredisko;
 • zákaz hromadných podujatí;
 • Après ski budú fungovať obmedzeným spôsobom so stíšenou hudbou a konzumáciou len pre sediacich v obmedzenom počte;
 • je stanovený limit pre lyžiarske školy a skupiny, a to na max. 10 osôb.

Rakúsko neobmedzuje len lyžovačky pre ľudí zo zahraničia, ale aj samotný vstup do krajiny. Aktuálne všetky okolité štáty spadajú do kategórie, kde bolo zaznamenaných za ostatných 7 dní viac ako 100 prípadov na 100 tisíc obyvateľov, a tým pádom je pre nich povinná 10-dňová karanténa. V súčasnosti z európskych krajín neobmedzuje len Island, Fínsko a Írsko.

Taliansko otvára až v januári

Lyžiarske strediská budú v Taliansku otvorené až po 7.1.2021, pričom núdzový stav je zatiaľ plánovaný až do 15.1.2021. Pre vstup do krajiny sa rovnako vyžaduje negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín alebo jeho absolvovanie ihneď po príchode do krajiny. Na rozdiel od Rakúska sú cudzinci povinní nahlásiť sa na Oddelení prevencie príslušného zdravotníckeho zariadenia.

Pravidlá v talianskych lyžiarskych strediskách:

 • prekrytie úst a nosa;
 • odporúčanie nákupu skipasov online;
 • odstupy v radoch min. 1 m;
 • v reštauráciách, prístreškoch a Après ski baroch je obmedzený počet miest na sedenie a konzumácia je možná len pre sediacich hostí (v takom prípade je možné zloženie rúška z tváre);
 • obmedzenie veľkostí skupín lyžiarov.

Ďalšie opatrenia sa môžu líšiť aj v závislosti od kategórie regiónu, ktoré sú rozdelené na červené, oranžové a zelené.

 • Pre Južné Tirolsko platí, že sa môžu využívať len 2/3 kapacity na vlekoch a lanovkách (ak nepočítame osoby z jednej domácnosti). Pri nameranej teplote viac ako 37,5 °C je zakázaný vstup do strediska.
 • Do červenej zóny patrí okrem Južného Tirolska ešte Aosta, Piemont a Lombardsko.

Na lyžovačku do Francúzska rovnako až v januári

Francúzi musia dodržiavať podobné obmedzenia ako platia v Rakúsku či v Taliansku.

Ak lyžovačka v Alpách, tak jedine vo Švajčiarsku!

Áno, Švajčiarsko je zatiaľ jedinou alpskou krajinou, kde fungujú lyžiarske strediská. Pri vstupe do krajiny je však potrebný špeciálny certifikát na pobyt v krajine. Rovnako je dôležité sa pred vstupom oboznámiť s aktuálnymi pravidlami, keďže sa môžu v jednotlivých oblastiach líšiť.

Pravidlá v lyžiarskych strediskách vo Švajčiarsku:

 • prekrytie horných dýchacích ciest pre osoby staršie ako 12 rokov;
 • odstup v radoch min. 1,2 m;
 • skipasy sa odporúčajú zakúpiť online, ak to nie je možné, tak minimálne na mieste platiť bezkontaktne;
 • Après ski sú otvorené, ale platia v nich prísne bezpečnostné pravidlá. V niektorých môžu vyžadovať vaše údaje pre prípadné dohľadanie kontaktov.

Máte radšej zimnú dovolenku v exotike?

Hoci je situácia aj naďalej vážna a ministerstvo zahraničných vecí odporúča obmedziť cesty do zahraničia na minimum, niektorí ľudia cestujú. V tomto období možno na dovolenku práve do exotických krajín, ktoré sú aktuálne považované za bezpečnejšie. Treba si však vždy dopredu zistiť všetky podmienky a pravidlá, či už v danej krajine alebo krajinách, cez ktoré budete prechádzať. Ak si nie ste istý, určite kontaktujte cestovnú kanceláriu alebo leteckú spoločnosť a informujte sa o všetkých podmienkach. Zároveň nezabudnite na cestovné poistenie, ktoré vám môže pomôcť pri rôznych nepríjemnostiach. Navyše v našej kalkulačke poskytujeme aj informácie o poistnom plnení v prípade ochorenia Covid-19. Pred návratom na Slovensko si preverte aktuálnu situáciu s dostupnými letiskami a pravidlami, za akých vám bude povolený návrat do krajiny.

Aktuálne požiadavky po návrate na Slovensko zo zahraničia z 8.12.

 1. Po návrate z rizikových krajín, najneskôr pri vstupe do SR, sa registrovať na stránke korona.gov.sk. Pri kontrole políciou sa musíte vedieť preukázať potvrdením o registrácii. Zároveň na tejto stránke zistíte, ako sú krajiny k danému momentu hodnotené a čo všetko je potrebné dodržať.
 2. Čo najskôr po príchode oznámiť situáciu lekárovi, pediatrovi alebo miestne príslušnému lekárovi.
 3. Byť v domácej izolácii a podstúpiť test najskôr v 5. deň po príchode na územie Slovenska.
 4. Deti do 7 rokov budú testované, ak to určí lekár.

Pravidlá domácej izolácie a jej ukončenia

Ak ste za ostatných 14 dní navštívili krajinu EÚ, Island, Nórsko, Lichtenštajnsko, Veľkú Britániu a Sev. Írsko a Švajčiarsko:

 • domáca izolácia (vzťahujúca sa na celú domácnosť) platí ihneď po príchode;
 • izolácia končí absolvovaním RT-PCR testu s výsledkom negatívny alebo uplynutím 10-tich dní bez príznakov. U detí do 7 rokov je karanténa ukončená pri bezpríznakovom priebehu ukončením izolácie ostatných osôb v domácnosti

Výnimky domácej izolácie

 • ak máte negatívny test nie starší ako 72 hodín z laboratória mimo územia SR;
 • ak ste za ostatné 3 mesiace prekonali Covid-19, ste občanom vyššie vymenovaných štátov a máte o tom lekárske potvrdenie;
 • ak prichádzate z bezpečných krajín, medzi ktoré k 14.12. patria: Austrália, Čínska ľudová republika, Fínsko, Írsko, Island, Japonsko, Kórejská republika, Nórsko, Nový Zéland, Singapur a Taiwan.

POZOR: Tento zoznam sa mení, preto ho odporúčame pred odchodom skontrolovať.

Ak ste za ostatných 14 dní navštívili krajinu mimo EÚ:

 • je nutná domáca izolácia (vzťahujúca sa na celú domácnosť);
 • karanténa je ukončená negatívnym RT-PCR testom vykonaným najskôr na 5-ty deň po návrate;
 • izolácia pre deti do 7. roku, ak sa neprejavili príznaky, končí s ostatnými členmi domácnosti;
 • v tomto prípade neplatia výnimky ako v prípade občanov EÚ.


Pri cestovaní do zahraničia, či už za snehom či slnkom, nezabudnite na cestovné poistenie.