pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Kam ísť na lyžovačku počas tohtoročných sviatkov a za akých podmienok?

30.12.2021 | Autor: Eva Majerská

Aktualizovaný článok: V súčasnosti sa už viaceré lyžiarske strediská na Slovensku tešia zo zasnežených svahov. Znamená to ale, že sa môžeme pripravovať na lyžovačku? Aká je situácia v našich a okolitých lyžiarskych strediskách a celkovo v zahraničí?

lyžiarka v kabíne lanovky

Tak ako v lete, ani dovolenka v zime nebude taká, ako ju poznáme z minulosti. Ďalšia vlna pandémie COVID-19 ovplyvňuje stále všetky oblasti života vrátane cestovania a turizmu.

Aká je lyžovačka u nás?

Na Slovensku sa lyžiarske strediská otvorili 10.12.2021 po zmene pravidiel celoštátneho lockdownu, ktorý aj naďalej trvá. Takže dovolenka na horách je aktuálne možná, avšak v režime OP, čiže pre očkovaných a tých, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali. Podmienkou kúpy skipasu, ako aj vstupu do lyžiarskeho strediska, je teda covid pass, ktorý tieto stavy potvrdzuje.

Ubytovacie zariadenia sú otvorené od 25.12.2021, rovnako ako aj reštaurácie v ubytovacích zariadeniach, ale opäť len v režime OP, navyše s nutným negatívnym výsledkom testu. Otvorenie bežných reštaurácií sa v rovnakom režime očakáva až 3.1.2022. Pre ubytovaných hostí sú v rámci hotelov a penziónov k dispozícii aj welness služby, ale opäť len pre očkovaných a prekonaných s negatívnym výsledkom testu.

Čo navyše platí na svahu a v lyžiarskom stredisku na Slovensku?

  • vo vonkajších aj vnútorných priestoroch je nutné prekrytie nosa a úst respirátorom FFP2;
  • kabínkové lanovky fungujú s 25 %-nou kapacitou;
  • držitelia covid passov majú k dispozícii niektoré doplnkové služby;
  • naďalej sa vyžaduje dostatočný odstup a dodržiavanie hygienických opatrení – dôkladná dezinfekcia rúk;
  • hromadné podujatia sú stále zakázané.

Pri lyžovačke na slovenských horách určite nezabudnite na poistenie na hory.

Lyžovačka v alpských strediskách

Rakúsko má od 20.12. nové pravidlá

V Rakúsku platil do 12.12.2021 celoštátny lockdown. Po jeho ukončení však od 20.12.2021 platia nové prísnejšie pravidlá aj v súvislosti so šíriacim sa variantom omikron. Pre vstup do Rakúska je potrebné mať okrem covid passu (doklad o očkovaní, prekonaní) aj negatívny výsledok PCR testu (nie staršieho ako 72 hodín) alebo potvrdenie o podaní 3. dávky vakcíny. Bez týchto potvrdení a výsledkov je povinné absolvovať karanténu a nie je možné ubytovanie v hoteli, vstup do reštaurácií či lyžovačka.

Výnimku z týchto pravidiel majú deti do 12 rokov. Preukazovanie covid passom sa netýka tehotných žien a osôb, ktoré majú potvrdenie, že zo zdravotných dôvodov nemôžu byť očkované, musia však okrem toho disponovať negatívnym PCR testom.

Zhrnuli sme podmienky pre vstup do Rakúska:

  • očkovanie/prekonanie ochorenia COVID-19 + negatívny PCR test;
  • očkovanie troma dávkami vakcíny;
  • očkovanie dvoma dávkami + vyplnený online formulár + karanténa (až do okamihu negatívneho výsledku PCR testu);
  • prekonanie ochorenia COVID-19 + vyplnený online formulár + karanténa (až do okamihu negatívneho výsledku PCR testu).

Doklad o očkovaní je aktuálne platný 9 mesiacov od úplného zaočkovania, doklad o prekonaní 6 mesiacov od uzdravenia.

banner CP s maskotom

Taliansko je otvorené, ale s prísnejšími pravidlami

Lyžovačka v Taliansku je ovplyvnená vyhlásením výnimočného stavu, ktorý má trvať do 1.3.2022. Aj napriek tomu je využívanie lyžiarskych stredísk a lyžovanie možné. Krajina sa totiž delí na 4 zóny podľa výsledkov týždenného monitoringu: biela, žltá, oranžová, červená. Aktuálne sa väčšina územia nachádza v najmiernejšej bielej a žltej zóne.

Samotný vstup do Talianska sa však trochu sprísnil. Od 16.12.2021, zatiaľ do konca januára, platí, že okrem očkovania alebo potvrdenia o prekonaní je povinnosťou mať aj negatívny výsledok antigénového testu (nie staršieho ako 24 hodín) alebo PCR testu (nie staršieho ako 48 hodín) a vyplniť príjazdový formulár. Pre európskych cestujúcich bez očkovania je nutný test a ihneď po príchode povinná karanténa po dobu 5 dní ukončená negatívnym výsledkom testu. Tí, ktorí pochádzajú z krajín mimo EÚ, musia dodržať karanténu v trvaní 10 dní s povinnosťou testu. Deti do 6 rokov sa nemusia preukazovať testom.

Pre ubytovanie v hoteli musia turisti predložiť covid pass/green pass, ktorý potvrdzuje OTP (očkovaný, testovaný, prekonaný). Bary, reštaurácie, kiná, divadlá a posilňovne sú na základe zhoršujúcej sa situácie otvorené od 6.12.2021, zatiaľ do 15.1.2022, len pre návštevníkov v režime OP.

Lanovky a vleky aktuálne v lyžiarskych strediskách fungujú. Najmiernejšie opatrenia sú v tých, ktoré sa nachádzajú v bielej zóne. V ostatných je potrebné rúško (respirátor, rúško, látkové rúško) na lanovkách, vo vnútorných aj vonkajších priestoroch. Deti do 6 rokov majú výnimku.

Taliansko, podobne ako niektoré ďalšie krajiny, skracuje platnosť covid passu z 12 na 9 mesiacov. V prípade, ak cestujúci cez toto územie len prechádzajú (tranzit kratší ako 36 hodín bez zastavenia na noc) nemusí sa preukazovať testom ani podstupovať karanténu.

Pravidlá v talianskych lyžiarskych strediskách:

  • prekrytie úst a nosa (na vlekoch, staniciach lanovky a ďalších uzavretých miestach), odporúčaný je respirátor FFP2;
  • odporúčanie nákupu skipasov online;
  • odstupy v radoch min. 1 m;
  • kapacita ľudí v skibusoch, na vlekoch a na lanovkách sa znížila o 20 %;
  • preukazovanie covid passom, reps. negatívnym testom, je nutné na lanovkách aj pri návšteve barov a reštaurácií pri konzumácii jedál a nápojov (neplatí pre deti do 12 rokov).

POZOR: Od 1.1.2022 platí v Taliansku povinnosť mať uzatvorené poistenie pre lyžiarov s krytím zodpovednosti za spôsobené škody alebo zranenia. Toto poistenie je aj kontrolované a v prípade, že sa kontrole nebudete vedieť ním preukázať, môžete dostať pokutu až do výšky 150 € a zároveň prídete o skipas. Ak toto nechcete riskovať, stavte na cestovné poistenie na lyžovačku s potrebným krytím. Ľahko si porovnávate ponuky a vyberiete aj tú cenovo najvýhodnejšiu.

Na lyžovačku do Francúzska postačí covid pass alebo test

Jedny z miernejších pravidiel na vstup do krajiny majú aktuálne vo Francúzsku. Postačí, ak sa cestujúci preukážu covid passom v režime OP alebo antigénovým či PCR testom nie starším ako 24 hodín. Rovnako sa musia takto preukazovať aj v kaviarňach, baroch, reštauráciách, obchodných centrách, nemocniciach či pri ceste lietadlom, vlakom a diaľkovým autobusom. V týchto prípadoch je jediným rozdielom platnosť testov, a to 72 hodín pre PCR a 48 hodín pre antigénový test.

Prekrytie nosa a úst platí pre všetky osoby nad 11 rokov, a to aj v lanovkách a na vlekoch. Aktuálne nie je povinnosťou preukazovať sa v lyžiarskych strediskách covid passom, pri zhoršení situácie sa to však zmení. Nezaočkovaní lyžiari sa v takom prípade budú musieť pravidelne testovať.

Lyžovačka vo Švajčiarsku je možná aj tento rok

Švajčiarsko bolo cez minuloročné sviatky jedinou alpskou krajinou, kde fungovali lyžiarske strediská. Tie sú otvorené aj tento rok, treba však dodržať niekoľko pravidiel. Pre vstup do Švajčiarska je aktuálne od 20. decembra potrebný negatívny výsledok PCR testu (nie starší ako 72 hodín) aj pre osoby v režime OP (očkovaný, prekonaný) staršie ako 16 rokov a nutná je registrácia cez elektronický formulár. Ak nepatríte medzi očkovaných alebo prekonaných, musíte mať test s výsledkom negatívny a za 4 – 7 dní absolvovať ďalší kontrolný. Tento môže byť PCR alebo antigénový, oba sú však spoplatnené.

Pravidlá v lyžiarskych strediskách vo Švajčiarsku:

  • prekrytie horných dýchacích ciest;
  • odstup v radoch min. 1,2 m;
  • skipasy sa odporúčajú zakúpiť online, ak to nie je možné, tak minimálne na mieste platiť bezkontaktne;
  • vstup do interiérov barov a reštaurácií je povolený len pre osoby OTP.

Lyžovačka v Česku a Poľsku

Lyžovať je možné aj u našich susedov. Pre vstup do Českej republiky je však od 27.12.2021 okrem potvrdenia o očkovaní alebo prekonaní potrebný aj negatívny výsledok PCR testu. Výnimku z tejto povinnosti majú, rovnako ako v Rakúsku, len osoby s podanou 3. dávkou vakcíny a deti do 12 rokov. Zároveň musia všetci vyplniť príjazdový formulár. Neočkovaní musia mať okrem testu pri vstupe aj kontrolný test na 5. – 7. deň.

Lyžovanie je v lyžiarskych strediskách povolené len pre osoby očkované alebo tie, ktoré ochorenie COVID-19 prekonali. Covid passom sa budú musieť zároveň preukazovať pri nákupe skipassu, pri náhodnej kontrole v lyžiarskych strediskách, pri vstupoch do reštaurácií či barov alebo pri ubytovaní v hoteli. Pre deti od 12 do 18 rokov je nutný negatívny výsledok PCR testu, pre mladšie deti neplatí táto povinnosť.

Podmienky v lyžiarskych strediskách v Česku:

  • lyžovanie možné len pre očkovaných a prekonaných, preukazovanie tejto skutočnosti na základe covid passu;
  • povinný respirátor FFP2 na vlekoch, lanovkách a v spoločných priestoroch.

Poľsko má aktuálne najmiernejšie opatrenia platné pre lyžiarov. Do krajiny je povolený vstup na základe covid passu (očkované a prekonané osoby) alebo negatívneho výsledku testu (PCR alebo antigénový nie starší ako 48 hodín).

Ubytovacie zariadenia, rovnako ako aj reštaurácie a bary, sú otvorená, ale je pri nich určená maximálna obsadenosť na 30 %. Vyššia môže byť len v prípade, ak sú všetky osoby očkované a majú covid pass. V lyžiarskych strediskách aktuálne nefungujú kluby ani diskotéky, jedinou výnimkou je obdobie Silvestra a Nového roka, počas ktorého sú povolené hromadné podujatia s maximálnym počtom 100 ľudí (do tohto počtu sa nepočítajú očkované a prekonané osoby).

Pravidlá v lyžiarskych strediskách v Poľsku:

  • potrebný odstup 2 m od iných osôb
  • povinnosť prekrytia nosa a úst na vlekoch a lanovkách
  • lanovky (celkovo aj hromadná doprava) sú obmedzené na 75 % maximálnej kapacity

Máte radšej zimnú dovolenku v exotike?

Hoci je situácia aj naďalej vážna a ministerstvo zahraničných vecí odporúča obmedziť cesty do zahraničia na minimum, niektorí ľudia cestujú. V tomto období možno na dovolenku práve do exotických krajín, ktoré sú mnohými obľúbené. Treba si však vždy dopredu zistiť všetky podmienky a pravidlá, či už v danej krajine alebo krajinách, cez ktoré budete prechádzať. Ak si nie ste istý, určite kontaktujte cestovnú kanceláriu alebo leteckú spoločnosť a informujte sa o všetkých podmienkach. Zároveň nezabudnite na cestovné poistenie, ktoré vám môže pomôcť pri rôznych nepríjemnostiach. Určite odporúčame taký balík cestovného poistenia, ktorý obsahuje aj krytie ochorenia COVID-19.

Pred návratom na Slovensko si preverte aktuálnu situáciu s dostupnými letiskami a pravidlami, za akých vám bude povolený návrat do krajiny.


Pri cestovaní do zahraničia, či už za snehom či slnkom, nezabudnite na cestovné poistenie.