pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Ideálnejší čas na kúpu nehnuteľnosti už nebude!

05.08.2014 | Autor: Netfinancie.sk

Ak ste v blízkej budúcnosti mali v pláne zainvestovať a kúpiť si rodinný dom či byt, máme pre vás dobrú správu. Podľa názorov viacerých trhových analytikov je na to teraz priam ideálny čas. Nielen že ceny nehnuteľností výrazne klesli, ale došlo aj k zlepšeniu pomeru medzi cenami bytov, výškami úrokov a priemerných miezd.

Podľa slov analytika Ľubomíra Koršňáka poklesli ceny nehnuteľností za posledné roky natoľko výrazne, že s rastúcimi mzdami a znižujúcimi sa úrokmi vytvárajú ideálne prostredie pre opätovné oživenie trhu s realitami. Samozrejme, že niektoré kraje a oblasti si naďalej držia svoj „štandard“, a tak sa napríklad v Bratislavskom kraji situácia nijak výrazne nezmenila. Ľudia žijúci v Trenčianskom a Nitrianskom kraji sú na tom zasa s možnosťami investovania do nehnuteľností oveľa lepšie ako v minulosti. V spomínaných regiónoch sa od roku 2010 zlepšil index dostupnosti bývania až dvojnásobne, kým v okolí hlavného mesta sa za posledné štyri roky zlepšil len o necelých 30 percent.

Situácia sa bude už len stabilizovať

Viacerí finanční odborníci a realitní makléri však tvrdia, že pozitívny stav, ktorý v niektorých regiónoch Slovenska v súčasnosti vládne, sa už s najväčšou pravdepodobnosťou výrazne zlepšovať nebude. Podľa nich bude dochádzať skôr k jeho stabilizácii a neskôr, s oživením ekonomiky, by mali ceny nehnuteľností začať opäť rásť. Dynamiku rastu cien si však nikto netrúfa predvídať, nakoľko je ešte stále brzdená chýbajúcou infláciou. Na druhej strane, v niektorých krajinách Európskej únie dochádza k postupnému rastu cien nehnuteľností, čo neskôr dostihne aj Slovensko. V prvom štvrťroku 2014 boli byty a domy drahšie až v 13 krajinách EÚ, pričom najvýraznejšie zdraželi nehnuteľnosti v Estónsku, a to až o 17,5 %. Pomerne rýchlo sa dvíhajú ceny aj vo Veľkej Británii, Írsku, ale aj Maďarsku či Česku.

K novému domu, novú poistku!

Ak patríte k šťastlivcom, ktorí využili súčasnú situáciu na trhu a kúpili si vlastnú nehnuteľnosť, určite by ste nemali zabúdať ani na jej poistenie. O peniaze, ktoré ste ušetrili vďaka výhodnej kúpe, by ste totiž mohli veľmi rýchlo prísť. Výkyvy počasia sú nevyspytateľné, a to nielen v letnom období. Vhodným poistením domu či bytu si môžete chrániť novo nadobudnutý majetok pred mnohými rizikami, akými sú napríklad požiar, úder blesku, záplavy a povodne, ale aj vlámanie či vandalizmus. Nenechávajte teda veci na náhodu a porovnajte si ceny poistenia nehnuteľnosti a domácnosti čo najskôr!