pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Budeme platiť mýto aj pri osobných autách?

02.06.2017 | Autor: Netfinancie.sk

Uvidíme. Európska únia nám totiž prináša viaceré nariadenia a smernice. Najnovšie jej predstavitelia hovoria o zrušení diaľničných známok. Slovenskí vodiči však nadšení veľmi nebudú.

Európska komisia totiž predložila prvotný návrh, na základe ktorého by sa mali zrušiť diaľničné známky tak, ako ich poznáme. Namiesto nich by sa mal zaviesť jednotný mýtny systém pre osobné autá, ktorých je podľa posledných prieskumov na slovenských cestách vyše 2 miliónov. Systém by mal byť rovnaký, ako aktuálne platí pre kamióny.

Aké výhody prinesie zavedenie mýta?

Za hlavné výhody pokladá Európska komisia najmä zjednodušenie a zrýchlenie cestovania. Vodiči by tak nemuseli platiť napr. za matrice v Maďarsku alebo zdržiavať sa na mýtnych bránach v Chorvátsku. Zaplatili by len jeden poplatok podľa najazdených kilometrov. Neplatili by tak paušálne za 10 dní, mesiac alebo rok, ale za presné kilometre.

Očakávané problémy

A tu môžu predkladatelia návrhu naraziť na odpor nielen zo strany vodičov. Nevýhody v podobe drahšieho cestovania totiž vidia aj dopravní konzultanti. Tým, ktorí jazdia celoročne po diaľniciach sa totiž cestovanie určite predraží. Proti návrhu sa vyjadrilo aj ministerstvo dopravy. Obáva sa totiž toho, že vodiči v snahe ušetriť budú diaľnice obchádzať a využívať budú skôr cesty nižších tried. Práve tie sa zaplnia a budú vznikať ďalšie dopravné problémy.

Nič však ešte nie je stratené, keďže ide o prvotný návrh s platnosťou od roku 2024. Dovtedy je ešte čas na rokovania a úpravy. Zástupcovia Slovenskej republiky sa chcú na týchto rokovaniach aktívne podieľať a v spolupráci s ostatnými členmi predkladať potrebné návrhy a pripomienky. Dúfajme tak, že výsledok bude v konečnom dôsledku kompromisom a prijateľným riešením pre všetkých. Určite vás budeme informovať.