pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

20 tis. motoristov si už vypočítalo ceny autopoistenia na rok 2008

06.11.2007 | Autor: Netfinancie.sk

Už 20 tis. záujemcov využilo internetovú poistnú kalkulačku www.netfinancie.sk na porovnanie nových cien povinného zmluvného poistenia (PZP) na rok 2008, ktoré stránka priniesla už v piatok 2. novembra.

Ceny sa zvýšili v priemere iba o 5 až 15 percent, poisťovne však zvýšili sadzby pre menej skúsených vodičov z väčších miest. Najlacnejšie zostanú naďalej poistenia pre autá s nižším výkonom motora, ktoré v niektorých poisťovniach dokonca zlacneli. Najmenšie zmeny vo výške poistného pocítia klienti poisťovne UNIQA a Českej poisťovne - Slovensko. Nové sadzby v poisťovni Wüstenrot sa v porovnaniach na modelových prípadoch javia pre rok 2008 ako najdrahšie. Mierne zdraženie čaká aj klientov OTP-Garancia, ktorá však cez víkend upravila cenníky a zvýhodnila poistenie pre vodičov v strednom veku z väčších miest. Tradične vyššie ceny má ČSOB poisťovňa a Allianz-SP. Naopak najvýhodnejšie poistky nájdu mnohí vodiči v poisťovni Generali a UNIQA.

Pokiaľ bezškodový priebeh v roku 2007 znamenal zvýhodnenú cenu iba v poisťovni Generali, pre rok 2008 môže znamenať nižšiu cenu aj v poisťovni Wüstenrot a OTP Garancia. Konkrétne kritériá a uplatňované zľavy či bonusy si môžu klienti pozrieť priamo na stránkach jednotlivých poisťovní. Pri zmenených kritériách poisťovní môžu zodpovedným výberom výhodného poistenia ušetriť najmä mladí šoféri z väčších miest. Napríklad 22-ročná žena z Bratislavy môže za ten istý typ poistenia Citroenu zaplatiť od 5 176 Sk až do 11 700 Sk. Trnavčan vo veku 28 rokov, ktorý spôsobil pred krátkym časom nehodu, má pre svoju Škodu Octavia na výber poistenia v cenovej hladine od 5 448 Sk až po 21 100 Sk. Popri posudzovaní škôd spôsobených v minulosti je totiž najčastejším kritériom poisťovní vek vodiča, jeho trvalý pobyt, objem motora, ale napríklad aj existencia iných poistných zmlúv v tej istej poisťovni.

Kto môže mať najnižšie PZP?

Cieľom poisťovní je poskytnúť výhodné ceny tým skupinám klientov, ktorí im prinášajú vyšší zisk, a to sú najmä skúsení klienti bez nehôd. Obľúbenou skupinou šoférov takmer v každej poisťovni sú starší vodiči z vidieckych oblastí. „Pri výbere poistenia by naopak mali byť pozorní najmä mladí ľudia, majitelia silných vozidiel a obyvatelia veľkých miest,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Netfinancie s r.o. Vladimír Cvik. So zaujímavou akciou práve pre majiteľov silnejších áut prišla Česká poisťovňa – Slovensko. Všetky vozidlá s objemom motora 1801-2500 cm3 poisťuje do 23. novembra za jednotnú cenu 5 500,- Sk.

Porovnajte si ceny a ušetríte

Porovnanie cien PZP ponúka na slovenskom internete finančný portál www.netfinancie.sk. Od spustenia serveru 19. júla do dnešného dňa si kalkuláciu výšky svojho poistného realizovalo viac ako 91 tis. užívateľov slovenského internetu. Poistná kalkulačka vyhľadá poistenie prispôsobené individuálnym potrebám a ponuky zoradí poisťovní podľa ich ceny. Cenníky sú priebežne aktualizované a obsahujú všetky dostupné akcie a zľavy. Tvorcovia portálu touto pomôckou prispeli k sprehľadneniu trhu po zverejnení nových cien poisťovní. Dôkazom užitočnosti stránky je zdvojnásobenie jej priemernej dennej návštevnosti už počas prvých piatich novembrových dní.

Rovnako sa podarilo kalkulačku umiestniť aj na ďalšie tematické stránky Kalklackapzp.sk alebo Poistenie-aut.sk.

Ako vypovedať alebo zmeniť poistenie?

Pokiaľ klienti plánujú zmeniť v budúcom roku poisťovňu, musia požiadať o skončenie svojho poistenia najneskôr 6 týždňov pred jeho výročným dátumom. Spoločnosť Netfinancie upozorňuje, že nezaplatenie poistného síce vedie k jeho ukončeniu, ale pri takomto postupe je klient podľa zákona nútený uzavrieť poistenie v pôvodnej poisťovni. Ak aj uzavrie novú zmluvu inde, tá je neplatná a občanovi navyše môže byť uložená aj pokuta do výšky 100 000 Sk.

Ceny PZP na ďalší rok, rok 2008, boli poisťovne povinné zverejniť do konca októbra. Približne dve tretiny klientov majú uzavreté poistenie na kalendárny rok, takže práve november bude mesiacom súboja poisťovní o nových klientov. V budúcom roku na náš trh vstupujú aj dvaja noví aktéri, najväčšia slovinská poisťovňa Triglav a francúzsky gigant AXA.