Po-Pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Koľko vám ušetrí správne poistenie nehnuteľnosti a domácnosti?

Poistenie domu a domácnosti je tou správnou voľbou, ak si chcete zabezpečiť svoje bývanie. V súčasnosti ho ponúka až 7 poisťovní, takže možnosti výberu máte široké. Pomocnú ruku v rozhodovaní, a navyše aj v uzatváraní, vám môže poskytnúť naša porovnávacia kalkulačka. Na základe požadovaných kritérií vám vypočíta poistné, pričom zohľadní poskytované zľavy, a porovná všetky ponuky poisťovní. Ak hľadáte tie najvýhodnejšie ceny poistenia, nasledujúce príklady vás presvedčia, že s porovnávaním skutočne ušetríte!

Rodinný dom s garážou – 1.príklad
Rodinný dom, Prešov
5i, murovaný, kolaudácia 1991
poistná suma 160 000 € (nehnuteľnosť), 25 000 € (domácnosť)
Najdrahšia cena:
235 €
Priemerná cena:
186 €
Najlacnejšia cena:
142 €

Rozdiel priemernej
a najlacnejšej ceny:
44 €
Ročná úspora:
24 %
Rodinný dom – 2.príklad
Rodinný dom, Trnava
4i, murovaný, kolaudácia 1969, rekonštrukcia 1999
poistná suma 155 000 € (nehnuteľnosť), 30 000 € (domácnosť)
Najdrahšia cena:
244 €
Priemerná cena:
192 €
Najlacnejšia cena:
149 €

Rozdiel priemernej
a najlacnejšej ceny:
43 €
Ročná úspora:
22 %
Rodinný dom – 3.príklad
Rodinný dom, Ružomberok
3i, murovaný, kolaudácia 1977
poistná suma 90 000 € (nehnuteľnosť), 15 000 € (domácnosť)
Najdrahšia cena:
132 €
Priemerná cena:
111 €
Najlacnejšia cena:
85 €

Rozdiel priemernej
a najlacnejšej ceny:
26 €
Ročná úspora:
23 %
Rozostavaný dom – 4.príklad
Rodinný dom vo výstavbe, Šamorín
5i, murovaný
poistná suma 180 000 € (nehnuteľnosť), domácnosť sa poistiť nedá
Najdrahšia cena:
238 €
Priemerná cena:
187 €
Najlacnejšia cena:
110 €

Rozdiel priemernej
a najlacnejšej ceny:
77 €
Ročná úspora:
41 %
Pôdorys 3i bytu – 5.príklad
Byt, Bratislava
3i, panelový, kolaudácia 1984
poistná suma 100 000 € (nehnuteľnosť), 20 000 € (domácnosť)
Najdrahšia cena:
171 €
Priemerná cena:
129 €
Najlacnejšia cena:
104 €

Rozdiel priemernej
a najlacnejšej ceny:
25 €
Ročná úspora:
19 %
Pôdorys 2i bytu – 6.príklad
Byt, Poprad
2i, panelový, kolaudácia 2008
poistná suma 55 000 € (nehnuteľnosť), 6 500 € (domácnosť)
Najdrahšia cena:
92 €
Priemerná cena:
71 €
Najlacnejšia cena:
50 €

Rozdiel priemernej
a najlacnejšej ceny:
21 €
Ročná úspora:
30 %

Čo určuje cenu poistenia domu a domácnosti?

Poisťovne používajú segmentačné kritériá, na základe ktorých vám počítajú výšku poistného. Nie všetky však používajú rovnaké kritériá a rovnaký princíp uplatňovania, takže je možné vybrať si tú, ktorá vám poskytne výhodnejšie podmienky. Vďaka porovnaniu tak môžete aj napriek ich uplatneniu dosiahnuť úsporu na poistení domu a domácnosti. Základné segmentačné kritériá sú štyri:

Mapa so značkou – územie - poloha

Poloha nehnuteľnosti

Miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza, má výrazný vplyv najmä na poistnú sumu. Väčšina poisťovní má totiž pre regióny stanovené určité minimálne hodnoty pre m² plochy a poistnú sumu určujú podľa nich. Inú hodnotu má nehnuteľnosť v Bratislave, inú v Poprade a inú napr. v obci Hriňová. Jedna z poisťovní však využíva aj tzv. „povodňové mapy“, podľa ktorých určuje riziko a poistnú sumu. V prípade rizikovej oblasti môže danú nehnuteľnosť dokonca odmietnuť poistiť.


Zvinovací meter 5m - veľkosť

Veľkosť podlahovej plochy

Plocha bytu alebo domu, teda veľkosť nehnuteľnosti, odráža jej cenu, a tým pádom aj poistnú sumu. Čím väčšia je podlahová plocha nehnuteľnosti, tým sa bude logicky aj daná poistná suma zvyšovať a v konečnom dôsledku aj výška poistného. Jedna z poisťovní určuje výšku poistnej sumy priamo na základe podlahovej plochy, u iných je to čiastkové kritérium ovplyvňujúce výšku poistnej sumy.


Múr z tehál - materiál

Materiálové vyhotovenie nehnuteľnosti

Materiál, z ktorého je nehnuteľnosť postavená, je dôležitým kritériom najmä pri domoch. Drevené domy totiž niektoré poisťovne nepoistia alebo ich poistia len „na výnimku“. Pri tehlových stavbách však nebýva problém. Samotné materiálové vyhotovenie, pri domoch aj bytoch, je tak vo väčšine len otázkou ovplyvňujúcou určenie poistnej sumy, na základe ktorej sa stanovuje výška poistného.


Mech peňazí – poistná suma

Poistná suma

Poistnú sumu určujú poisťovne podľa vyššie uvedených kritérií a po zohľadnení ďalších aspektov, ako napr. vybavenie, obývanosť a pod. Výsledná poistná suma sa potom prejaví vo výške poistného. Môžete si ju síce stanoviť resp. upraviť aj sami, nie je dobré však nehnuteľnosť podpoistiť. Zbytočné je aj nadpoistenie. Poisťovne považujú poistnú sumu za najdôležitejší faktor určujúci výšku poistného, majú však rozdielne spôsoby jej stanovenia. Preto sa určite oplatí porovnávať.


V prípade poistenia domu a domácnosti nie je ťažké určiť profil najlacnejšieho a najdrahšieho poistného. Ide však skôr o teoretickú ukážku extrémnych prípadov. Ak totiž budete poisťovať garsónku v obci Horná Dolná s nižším štandardom, a teda aj nízkou poistnou sumou, určite zaplatíte minimálne poistné.

Naopak, trojpodlažná vila v Bratislave s bazénom a tenisovým kurtom vás na poistnom zaručene vyjde oveľa viac. Aj v tomto prípade sa však dá hovoriť o šetrení, a to v tom prípade, ak si porovnáte aj ceny týchto drahších poistiek. Vždy bude niektorá predsa len lacnejšia ako tie ostatné.


Porovnajte si ceny poistenia domu a domácnosti a ušetrite!