pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Čo tak už konečne nahradiť papier? 1. časť

06.02.2015 | Autor: Vladimír Kožuch

Určite to poznáte: “Cestná kontrola pán vodič, predložte, prosím, osobné doklady, vodičský preukaz, doklady od vozidla a potvrdenie o poistení!“

Zamrzne vám úsmev na tvári a začnete hľadať požadované dokumenty. Potvrdenie o poistení? Kde ho len mám?Na rozdiel od ostatných dokladov štandardného kartičkového formátu sa do peňaženky nezmestí, a tak je určite niekde medzi servisnou knižkou, návodom k autorádiu a reklamným letákom na donášku pizze. „Na čo ho došľaka ten policajt vôbec potrebuje?“

Tentokrát  je v tom však policajt nevinne. Povinnosť kontroly mu ukladá  zákon č. 381/2007 o povinnom zmluvnom poistení. Stáva sa, našťastie o tom počujem už zriedkavejšie, že si dopravná hliadka pýta aj potvrdenie o zaplatení poistného alebo Zelenú kartu. Oboje sú nezmyslom. Zákon jasne hovorí len o potvrdení o uzatvorení poistenia (tzv. Bielej karte). Nič iné od vás polícia nemá právo žiadať. Samozrejme, nebolo by od veci, aby vaše potvrdenie bolo platné  v čase kontroly a nie spred dvoch rokov. To by vám asi policajti neuznali.

Povinnosť či odporúčanie?

Mimochodom, všade na internete sa dočítate, že v aute musíte mať aj ďalší dokument - Záznam o dopravnej nehode. Nie je to pravda. Nemusíte, preto ho ani policajti nekontrolujú. Aj na stránkach ministerstva vnútra sa dočítate, že sa len odporúča mať ho v aute. Podľa zákona o cestnej premávke ho totiž povinne musíte vyplniť až pri dopravnej nehode alebo škodovej udalosti. Ak ho teda vtedy  nebudete mať, nevypýtate ho od nejakého ďalšieho vodiča alebo neviete kúzliť, máte problém. Takže aj ja odporúčam voziť ho vždy so sebou, ale povinnosť to nie je .   

Zahraničie je opäť o krok vpred

Predtým, ako sa vrátim späť k Bielej karte, zmeníme ešte farbu a vydáme sa autom do zahraničia. Každý vie, že v zahraničí potrebujete tzv. Zelenú kartu, teda medzinárodnú verziu potvrdenia o poistení. Teraz ale môžem mnohých potešiť. Zelenú kartu v Európe nepotrebujete. Rada kancelárií poisťovateľov, čo je medzinárodný orgán spravujúci celý Systém zelených kariet, rozhodla, že preukázaním uzatvoreného povinného postenia automobilu je  tabuľka s evidenčným číslom vozidla, teda jeho „ešpézetka“.

Ani na hraniciach, ani pri cestnej kontrole od vás nemajú policajti právo žiadať Zelenú kartu. A to už od  roku 2003. Výnimku tvorí len pár štátov, ako je Rusko, Ukrajina, Bielorusko, Moldavsko, Srbsko a Čierna Hora, Macedónsko a Bosna a Hercegovina. Myslím, že do týchto štátov veľa  našich vodičov nejazdí, a v štátoch EÚ žiadny problém nemáte ani bez Zelenej karty. Ale je to také európske kocúrkovo, lebo samotná slovenská SKP na svojich stránkach doporučuje mať Zelenú kartu aj v EÚ. Tak čo, páni, platia medzinárodné dohody či neplatia?

Pokračovanie nájdete tu!