pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Markíza: Teleráno

31.05.2011 | Autor: Netfinancie.sk

Rozhovor v relácii Teleráno s Vladimírom Cvikom na tému dovoleniek a cestovného poistenia. Aké má výhody a prečo sa oplatí poistiť sa?

VSTUP 1: Poistenie aj na poslednú chvíľu

Red: ...tak ja zatiaľ tu posedím s Vladkom Cvikom, dobré ráno, z Netfinancií.sk. Ideme sa rozprávať o rôznych zaujímavých veciach, konkrétne sa blíži dovolenková sezóna, to znamená že budeme vo veľkom teraz opäť opúšťať rodnú hrudu, chodiť, lobzovať po svete. A s tým sú spojené isté riziká, samozrejme, človek ani nevie, na čo všetko môže natrafiť a chce sa poistiť.

Red2: Ale v podstate ide aj o to, že všetky sú také moderné teraz, tie last minuty, zrazu zabudneme na poistenie možno do toho zahraničia, alebo sa obliecť... A nás zaujíma teda, že ako je to v rámci toho poistenia. Či existuje niečo, čo mi môže pomôcť ak mám napríklad last minute, či je nejaký taký prehľad toho, čo sa deje, na nete, lebo zas ja kým sa doklikám...

VC: Tak, je to otázka stresu a časovej tiesne. To znamená, človek ktorý je pred dovolenkou, robí veci na poslednú chvíľu a má málokedy čas premýšľať čo som zabudol, čo som nezabudol a necháva si to poistenie do zahraničia, cestovné poistenie na poslednú chvíľu. V takom prípade je samozrejme úplne ideálne využiť internet, ktorý ponúka nielen možnosť porovnania všetkých podmienok, cien, ale ukazuje čo sa dá a čo sa nedá poistiť.

Red: No dobre teda, tak poďme nejak tak spaušalizovať čo všetko si môžeme poistiť...niečo také normálne, štandardné..

VC: Môžeme poistiť seba a svoju rodinu. To znamená môžeme poistiť osoby, môžeme poistiť batožinu, môžeme poistiť aj to, že spôsobíme v zahraničí nejakú škodu. Požičiame si nejaké zariadenie, auto, motorku, skúter a zničíme to. Čiže poistenie zodpovednosti voči nejakej škode. Keď chodíme do hôr, môžeme si poistiť pátranie a záchranu. Tá horská služba v zahraničí i na Slovensku je veľmi drahá záležitosť, takže aj takéto poistenie. A kto miluje adrenalínové, extrémne športy, musí si to pripoistiť. Ak by sa mu stalo pri takejto niečo, tak je nepoistený.

Red2: Ja keď napríklad vypĺňam dotazník aké športy budem robiť, a či to bude rekreačne, teraz sa rozhodnem že idem k moru, ležím na tej pláži ako vyhodená veľryba a zrazu si poviem- idem ja na nejakú atrakciu alebo adrenalín. A mám na to aj myslieť, keď vypĺňam to poistenie? Zrazu to bude padák a mne sa niečo stane, nedajbože?

VC: No, padák už sa môže radiť medzi rizikové, extrémne športy.

Red: To znamená, že to je ten adrenalínový, takzvaný?

VC: Áno, ak by sa mi stalo niečo pri takejto situácii, pri padáku, rogale alebo niečom podobnom, bungee jumping, tak zranenie z tohto titulu by nemusela poisťovňa hradiť. To znamená, ak idem na bežnú dovolenku a naozaj sa budem vyvaľovať ako veľryba, nepotrebujem riešiť nič lebo rekreačný šport je normálne v cene a v normálnych liečebných nákladoch. Ak by som chcel také niečo extrémnejšie, radšej by som si tú športovú činnosť mal pripoistiť. Je to jeden klik a jeden háčik v tom internetovom formulári.

Red: No dobre, ale je to v konečnom dôsledku zase len o tých peniazoch. Je to podstatne drahšie si niečo také pripoistiť? Lebo predsa len to riziko je možno väčšie, poisťovne sa na to tak pozerajú- šak ja nebudem lobzovať do toho človeka, ten sa mi tu láme permanentne. Stojí to asi viacej, že?

VC: Povedzme si to ale takto. Jeden deň v zahraničí bežne v Európe - Chorvátsko, Stredomorie, môže stáť človeka, dajme tomu, 1,5€ ak si dá liečebné náklady a poistenie úrazu. Jeden a pol eura na osobu a deň. To nie je nič katastrofálne. Ak by človek chcel pestovať adrenalínové, takéto zábavné športy, tak ho to stojí zhruba dvojnásobok, niekedy trojnásobok. Každá poisťovňa tú mieru rizika hodnotí iným spôsobom. Takže, samozrejme, to riziko ohodnotí tým, že je to o niečo drahšie.

Red2: Tak ono je to aj o tom, že pre mňa adrenalín je už bežný šport, pretože jediné disciplíny, klasické, že vrh tieňom a hotdogom, to sa asi netreba pripoistiť v tomto prípade. Ja musím povedať že mám s tým skúsenosť. Pretože bol som na lyžovačke a tam sa stalo to, že úplne maličký pád skončil tým, že mi praskla kostička, a našťastie som bol poistený takýmto spôsobom, že cez internet som si napísal, poistil...

Red: Netreba to podceňovať, priatelia, vidíte, že aj kostička môže spôsobiť veľké problémy. Ale, každopádne, my tu s Vladkom budeme ešte dnes riešiť tieto problémy, ktoré sa týkajú poistenia. Poradíme vám, skutočne, ako si správne vybrať, čo vlastne si chcete nechať poistiť, pretože zbytočne zase vyhadzovať chechtáky von z okna asi netreba pred dovolenkou.

Red2: Tak zas na druhej strane, keď ideme do Chorvátska tak nebudeme sa poisťovať na lyže teraz, keď ideme v lete. Telefón ďalší odovzdávame, to znamená...

VSTUP 2: Ako si nájsť to správne cestovné poistenie?

Red: Dobré ráno.

VC: Dobré ránko ešte raz.

Red: My sme hodnotili, že v podstate, že čo všetko sa dá poistiť, hlavne ten základný rozdiel, aby som si na začiatku asi povedal, čo chcem vlastne v zahraničí robiť. To je o tom, že.

VC: Tak. Treba si zopakovať, od kedy do kedy idem na dovolenku, treba si vybrať destináciu. Poisťovne zónujú, to znamená aj keď človek prechádza do Chorvátska cez niekoľko krajín, tak je v zóne Európa a Stredomorie, takže nemusí mať obavy, že by sa mu niečo stalo v Maďarsku a on ide do Chorvátska. Ďalej, samozrejme, treba myslieť na všetky poistené osoby, nezabudnúť na manželku a na deti. To internetové poisťovanie, ktoré sme rozoberali v tom prvom vstupe je veľmi jednoduché. Ono sa to napríklad zdá, ale je to niekoľko polí, ktoré človek vypĺňa. Vyberie si destináciu, vyberie si termín...

Red2: Čiže všetko na základe toho, o čom sme sa teraz rozprávali, teda, čo ste hovorili. Vyberiete, zadefinujete...

VC: Vyberiem, zadefinujem. Vyberiem si tie riziká. Stačia mi len liečebné náklady, idem športovať...

Red2: Čo sú riziká? Toto sú tie riziká- liečebné náklady...?

VC: Áno, základom cestovného poistenia sú vlastne liečebné náklady. To znamená ošetrenie, hospitalizácia, operácia, prevoz sanitkou do nejakej ambulancie k najbližšiemu lekárovi. A toto tvorí základ. Ak chcem niečo navyše, mal by som si urobiť ďalšie poistenia. Môžem si dopoistiť veci osobnej potreby, batožinu, predstavme si situáciu že sa nám stratia doklady, peniaze. Môžem si dopoistiť úraz. Úrazové poistenie je tiež dôležitou súčasťou cestovného poistenia.

Red: Čiže toto všetko vyplním, urobím klik, klik, klik a dostanem sa do porovnania.

VC: Vyberiem si poisťovňu. Aj v tom porovnaní mám možnosť vidieť, aké limity mi tá ktorá poisťovňa ponúka. Mám tam ošetrenie zubov, do akého limitu, chráni mi to aj chronické ochorenia alebo len bežné ochorenia, alebo len akútne. A človek si potom vyberie poisťovňu, vyplní pár údajov o poistených osobách, odenteruje a je poistný. Samozrejme, poistenie začína zaplatením poistného. Na svoj email dostane asistenčnú kartičku a potom už stačí ísť na dovolenku.

Red: A potvrdenie toho celého.

VC: A potvrdenie dojednania celého toho procesu. Ale je to záležitosť naozaj niekoľkých málo minút.

Red: Sranda ale je, že už človek nemusí ísť na pobočku, že už nemusí zdĺhavé hodiny tráviť tým, že chodí z jednej poisťovne do druhej, všetko na jednom mieste sa dá. Cez internet.

VC: Cez internet zaplatím, a okamžite som poistený.

Red: Super, ďakujeme.

VSTUP 3: Cestovné poistenie pre výhercu

Red: ...k tomuto sa dostaneme. Dnes sme sa totižto, s Vladkom Cvikom z Netfinancie.sk rozprávali o poistení. Ešte raz si to zhrňme. Idem niekam na dovolenku, idem k moru. Dobre? Modelová situácia. Idem k moru, idem do Chorvátska. Čo by som si mal poistiť?

VC: Ja to zhrniem, veľmi jednoducho. Na poistenie netreba zabudnúť. A treba sa poistiť pred cestou, včas si premyslieť, aké riziká na tej dovolenke hrozia a naozaj sa kryť proti všetkým potencionálnym rizikám. Ľudia si myslia, že sa nič nemôže stať, ale takých už bolo, samozrejme, veľa.

Red: Dobre, takže poistiť sa rozhodne áno. Dnes, priatelia, ste sa vy zapojili do našej celorannej úlohy, toto je v podstate...

VC: To je darček pre divákov Markízy, či už pôjdu na dovolenku alebo nepôjdu na dovolenku, či sa už poistia alebo sa nepoistia. Takže tomu, kto napísal najvtipnejšiu alebo najlepšiu odpoveď do vašej celoranky venuje naša spoločnosť takýto milý darček.

Red: Super, Vladko, ďakujeme veľmi pekne, veľmi si to vážime. Samozrejme, nie je to jediný darček, ešte....